Netěsnící spáry pustí vlhkost kam nechcete. Oprava není těžká, jistě ji zvládnete i sami

Dům 03. června 2019 | 13:24 — Veronika Prášilová
Máte pocit, že se vám vedle sprchového koutu či vany začíná vzdouvat omítka? Nebo jste tento nepříjemný jev zaregistrovali v místnosti přímo sousedící s koupelnou? Na vině může být tak obyčejná věc, jako je popraskaná nebo steřelá spárovací hmota, která až donedávna tvořila slušnou izolaci mezi hygienickým zařízením a stěnou. Naštěstí není nijak složité situaci napravit.
Další 3 fotografie v galerii
Na opravu spár nemusíte hned volat řemeslníka / Internet

Pojďme se společně podívat, jak tuto prekérní situaci se zdouvající se omítkou můžete vyřešit.

Obejdete se i bez řemeslníka

Není neobvyklé, že po pár letech užívání začíná použitý materiál pomalu, ale jistě dosluhovat. Výhodou je, že výrobci nabízejí skutečně nepřeberné množství materiálů a řešení, která vám v této situaci pomohou a nebudete tak muset dlouho čekat, než k vám zamíří řemeslník, kterých je v současné době stále méně, nebo spíše jsou více vytížení.

Nejprve zamiřte do hobby marketu a v příslušném oddělení sáhněte po vhodné spárovací hmotě, kterou výrobci nabízejí v několika variantách od akrylátové přes silikonovou, epoxidovou až po cementovou. Výhodou také je, že se uvedené hmoty prodávají buď v čirých barvách, případně mnozí výrobci myslí také na to, že je budete dávat na viditelná místa a snaží se tomu přizpůsobit svoji barevnou nabídku.

Koupit si můžete jen potřebné množství hmoty

Dobře také zvažte, kolik spárovací hmoty budete potřebovat. Pokud vám netěsní jen několik centimetrů plochy, určitě není nutné sáhnout po velkém, často i několik kilogramů vážícím balení. Naopak zvolte výrobek, který je nabízen v praktickém balení s aplikačním nástavcem, který vám usnadní nejen spoustu práce, ale i času.

Po příchodu domů se můžete pustit do práce. Nejprve například za pomoci šroubováku či špachtle odstraňte starou spárovací hmotu a místo ještě důkladně očistěte, aby na něm nezůstaly zbytky hmoty, ale také prach či jiné nečistoty, které by ovlivnily přilnutí nové vrstvy spárovací hmoty. Místo je také dobré odmastit, ideálně acetonem, ale na škodu není ani klasický mycí prostředek na nádobí. Poté místo důkladně vysušte, pokud si nejste jistí, klidně vyčkejte do druhého dne, dokud nebude místo dobře připraveno.

Nové spáry nechejte vyschnout

Poté přípravek s pomocí dávkovače naneste na odkrytou spáru, nezapomeňte z každé strany udělat alespoň drobný přesah. Nanesenou hmotu nechejte důkladně vyschnout. Držte se pokyny výrobce uvedenými na přípravku. Určitě není na škodu, pokud po zaschnutí nanesete spárovací vrstvu ještě jednou. Byl-li aplikátor silnější než zakrývaná spára, ještě před zaschnutím přesahující hmotu z kachliček opatrně odstraňte, avšak buďte velmi obezřetní, abyste nezasáhli přímo do překryté spáry.

Tip

Pokud máte například příliš široké prsty, můžete využít pro uhlazení a zarovnání hmoty speciální stěrku, která se pro tyto účely prodává v hobby marketech či v prodejnách s barvami a laky. Jestli jste si ušpinili ruce při aplikaci akrylového tmelu, postačí vám umýt si je čistou vodou. Jestliže jste využili silikon, budete potřebovat speciální rozpouštědlo.

Výhodou je, že spárovací hmotu můžete využít nejen v koupelně u sprchového koutu, ale skvěle se hodí také v jiných částech domácnosti, například při zapravování krycích lišt či okolí okenních rámů. A pokud v rámci úpravy jejich okolí plánujete také novou výmalbu či ošetření proti plísni, měli byste dodržet některé rady, o nichž jsme psali zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové cestovatele

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Zavřít reklamu