Jak připravit stěny před malováním, aby vám nátěr perfektně držel

Dům 05. května 2019 | 09:05 — Veronika Prášilová
Rozhodli jste se s příchodem jara, že dáte nový kabát svým stěnám? Určitě vám vaše rozhodnutí přinese svěží vítr do vaší domácnosti, a vy budete mít po dobře odvedené práci radost z toho, že je u vás doma zase něco nového. Než však začnete se samotným malováním, musíte na to zdi připravit, aby vaše práce nepřišla nazmar.
Další 4 fotografie v galerii
Aby bylo malování zábavou, připravte na to i své stěny / Internet

Než se však pustíte do malování, mějte na paměti jednu zásadní věc: všechny stěny před aplikací nového nátěru musíte důkladně očistit. Pokud to neučiníte, vaše práce by mohla být zcela zbytečná.

Zjistěte, co je vespod

Jako první je třeba otestovat podklad, na který chceme novou barvu nanášet. Není to nic složitého, bude vám stačit namočený malířský váleček. Udělejte s ním pár tahů po zdi a sledujte, co se bude dít. Pokud se vám nátěr přichytí na váleček, máme pro vás špatnou zprávu: zeď budete muset oškrabat.

K tomu vám pomůže obyčejná školní houba, malířská štětka nebo klidně onen váleček. Vybranou pomůcku namočte a důkladně s ní provlhčete zdi, které budete malovat. Poté vezměte ideálně malířskou škrabku a můžete se pustit do práce. Myslete však na to, že bude nutné odstranit všechny vrstvy.

Zbavte se nerovností a plísní

Pokud máte hotovo, měli byste vyspravit trhliny či nerovnosti, aby se vám nezačala malba časem odlupovat. Ideálně si pořiďte tmel, jehož použití je jednoduché a dobře se s ním pracuje. Současně také překontrolujte, zda se někde na stěně neobjevuje plíseň.

Pokud ano, nastříkejte místo kvalitními přípravky, abyste měli jistotu, že se vám nezačne pod malbou rozrůstat. Takové pohromy se do budoucna těžko zbavuje, a navíc je plíseň zdraví škodlivá, takže by vám i vaší rodině mohla způsobit mnoho problémů.

A pokud máte pocit, že máte na stěně například mastné či jiné fleky, jednoduše je očistěte vodou s jarem či mýdlem.

Zajistěte pevný podklad

Dalším krokem by mělo být vyrovnání celé plochy například malířskou stěrkou a pak už míříte do finále. Určitě byste však neměli vynechat takzvanou penetraci. Ta zajistí to, že plocha bude pro budoucí malbu dostatečně pevná a bude sát nátěr na všech místech stejně, takže se vyhnete různým barevným výkyvům a šmouhám. Navíc penetrace přispěje k tomu, že nová barva na stěnu dobře přilne.

Tip

V obchodě se můžete setkat se třemi typy penetrací, a to univerzální, hloubkovou a fungicidní. Univerzální se hodí na většinu podkladů, hloubková, jak již název napovídá, proniká více do povrchu. Je tudíž ideální do míst, která jsou z hlediska podkladu problematická. Fungicidní nátěr je pak vhodné využívat tam, kde je zvýšené riziko vzniku plísní. Příkladem jsou třeba zdi sousedící s chladnou místností.

Po skončení malířských prací se nezapomeňte vrhnout v rámci úklidu místnosti na mytí oken. Jak si tuto práci usnadnit a zároveň ji dělat efektivně, se dozvíte v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jeden z alpských ledovců vysílá varovné signály. Jeho led se zbarvil do růžova

Jitrocel roste všude kolem nás. Jeho využití je široké a...

Pokud pěstujete levanduli, můžete si z ní vyrobit mýdlo,...

Při delším cestování autem se hodí autochladnička. Každý...

Zajímavé způsoby, jak pověsit záclony bez klasické...

Veverku můžete chovat i doma. Postará se vám o pořádnou...

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Zavřít reklamu