Podzimní kultivace půdy je pro ni zcela zásadní. Jak vybrat správný rýč a kdy stačí rycí vidle?

Zahrada 25. října 2019 | 13:02 — Šárka Vondráčková
Zkušení zahradníci vědí, že ačkoliv je podzimní rytí a kultivace půdy tvrdá práce, je pro půdu zcela zásadní.
Další 2 fotografie v galerii
Při koupi rýče se vyplatí vsadit na kvalitu, ideální je ostrý rýč s dostatečně velkou nášlapnou plochou / Depositphotos

Důkladné obrácení vrchních vrstev zeminy na zeleninových záhonech vám dává záruku, že příští rok nebudete mít tolik plevele a struktura půdy bude ideální. Navíc na podzim můžete zarýt i rostlinné zbytky nebo hnůj, a tím vylepšit půdu na záhonech. Pro každý typ půdy se ale hodí jiný postup i nářadí. 

Proč je rytí důležité

Důvodů, proč se většina zahrádkářů ujímá na podzim rýče, je více - dojde k hlubokému prokypření a provzdušnění půdy, sníží se výpary vody a půda začne lépe přijímat a akumulovat srážkovou vodu. Pokud máte navíc na zahradě místa, která byla dlouhou dobu nevyužívaná, nebo je vaše půda těžká a jílovitá, bez rytí se neobejdete. 

Vyberte správný rýč

Existuje několik základních typů rýčů a jejich správné použití vám usnadní práci. Typické zahradnické rýče mají rovnou nebo špičatou čepel a násadu buď do tvaru T, nebo ukončenou kovovou vidlicí s dřevěným madlem, případně plastovou rukojetí. Pro snadnější orientaci někdy označují výrobci rukojeti jako T, D, nebo Y podle jejich charakteristického tvaru. Pracujete-li s rýčem často, vyplatí se hledat tvar nástroje, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Na co si dávat při výběru pozor:

  • Kvalita zpracování – důkladně si prohlédněte pevnost spojů a to, zda použitý materiál nevykazuje zjevné vady.
  • Násada - měla by být hladká a pružná, aby nedošlo k předčasnému zlomení. Ty dražší se vyrábějí z lehkých kompozitů či kovů potažených plastem. Nejvíce rozšířené jsou dřevěné násady z bukového či jasanového dřeva.
  • Délka násady - u rýčů i rycích vidlí by měla mít násada výšku po prsa, proto existují i násady teleskopické, které umožní práci s nářadím různě vysokým osobám.

Kdy je lepší použít rycí vidle?

Vidle jsou všeobecně známý nástroj používaný odedávna v zemědělství. Obvykle bývají ocelové s dlouhou dřevěnou rukojetí. Jejich úzká plocha dobře vniká do půdy a výrazně ulehčují rytí v těžkých zeminách. Rycí vidle jsou lehčí než rýč a lépe se s nimi pracuje. Neobrátí ale tak velkou část půdy do hloubky jako rýč. Je s nimi možné nejen rýt a kypřit půdu, ale i odstraňovat kořeny, provětrávat trávník, dělit trsy trvalek či sklízet kořenovou zeleninu, a proto by neměly chybět žádnému zahrádkáři. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Anna K. si přes zimu užívá zasloužený odpočinek. Ten si s sebou ale nese překvapivou daň

Do vysavače si můžete pořídit sáčky z papíru, nebo...

Pěstování oblíbené dýně Hokkaido

Jarní dekorace váš byt oživí. Když si je vyrobíte,...

Ocet je velmi účinný pomocník při úklidu. Jsou ale místa,...

Škrábance na autě můžete dobře zahladit pomocí běžných...

Zahradničení v únoru. Lze založit trávník, provést ořez...

Zavřít reklamu