Právě nastal vhodný čas pro výsadbu jahodníků. Přinášíme dobré tipy, jak mít za rok krásnou úrodu

Zahrada 10. srpna 2019 | 09:40 — Veronika Prášilová
Jste nadšení zahrádkáři a milujete jahody? Pak určitě víte, že právě v tomto čase je ideální doba pro jejich výsadbu, abyste se z nich v příští sezoně mohli radovat.
Další 4 fotografie v galerii
Rok je dlouhá doba, ale odměna bude více než sladká / Shutterstock

Pojďme se podívat, na jaké kroky byste v této souvislosti neměli zapomenout.

Čím dříve zasadíte, tím lépe prokoření

Výhodou jahodníku je, že jej lze vysazovat během téměř celého vegetačního období. Pokud stihnete dát jahodníky do země ještě v následujících několika dnech, je jisté, že budou mít dostatek času na řádné zakořenění, takže vás v příštím roce čeká dobrá úroda. Jelikož ale právě panují venku poměrně vysoké teploty, myslete na to, že je třeba rostliny stínit a častěji zalévat.

Jde to i později

Přibližně od poloviny srpna do konce září je možné se vrhnout ještě na podzimní výsadbu, avšak rozhodně s ní neotálejte. Čím dříve se do ní pustíte, tím větší šanci máte, že rostliny stihnou dobře zakořenit a nebudou ohroženy vymrznutím.

Nechejte jahodníkům prostor

Budete-li sázet jahodníky poprvé, dobře si rozvrhněte jejich umístění v záhonech. Mějte na paměti, že na metr čtvereční můžete dát 4 - 5 sazenic, a to v závislosti na tom, jak bujné rostliny budou. Máte-li slabě rostoucí odrůdu, bude vám mezi sazenicemi stačit dvaceticentimetrový rozestup. Pokud jste naopak pořídili bujně rostoucí sazenice, pak je dobré jim mezi sebou nechat asi 40 centimetrů.

Rozhodující je hloubka zasazení

Než vsadíte jahodník do země, připravte si za pomoci lopatky nebo jamkovače 10 - 15 cm hluboké jamky, naopak sázecí kolík tentokrát nechejte stranou. Poté, kdy vložíte jahodníkový trs do země, myslete na to, že jeho srdíčko musí zůstat po zahrnutí nad úrovní půdy. Ale pozor, jahodníku nesmí ani vykukovat ze země krček. Máte-li rostliny překryté zeminou, důkladně každou z nich zalijte, a věnujte se jim dostatečně do doby, než správně zakoření.

Pokud nesázíte jahodníky v této sezoně nově, nezapomeňte se o ty stávající náležitě postarat. Jen pokud se jim budete nyní dostatečně věnovat, vynesou vám příští léto minimálně stejně dobrou úrodu jako letos. Na co byste neměli rozhodně zapomenout, si můžete přečíst v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lucie Bílá snad zastavila čas. Zpěvačka jen kvete a omládla i duševně

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Jak snadno vypeckovat třešně a zbavit je červů. Díky...

Zahrada ve svahu je velká výzva. Když ale dodržíte několik...

Okapy čistěte dvakrát do roka. Jen tak budou dobře fungovat a...

Z PET láhví se dají vyrobit praktické a zároveň hezké...

Kvalita spánku závisí i na čistém povlečení. Je třeba...

Zavřít reklamu