Jahodníky potřebují zvláštní péči i po sezoně. Pak budete mít krásné a chutné plody

Zahrada 28. července 2019 | 09:00 — Veronika Prášilová
Letní období je časem nejen sklizně, ale také následné péče o některé plodící rostliny. Dobrá úroda je jedna věc, ale pokud se o ně hned po sklizni nepostaráme, v příštím roce na to můžeme smutně doplatit.
Další 3 fotografie v galerii
Krásné plody nejsou vždy samozřejmostí / Shutterstock

Takovým příkladem jsou rozhodně jahodníky, které právě nyní potřebují vaši péči.

Pokračujte se zaléváním

Jednou z důležitých součástí péče o jahodníky po jejich odplození je stálé udržování zálivky. Pokud nemáte dostatek zkušeností, zřejmě by vás napadlo, že s posledními ovocnými plody povinnost zalévat končí. Opak je ale pravdou. Jahodníky mají velmi mělký kořenový systém a pokud bychom mu nedodávali dostatek závlahy, hrozilo by, že přes zimu uhyne.

Do podzimu dodávejte živiny

Ačkoliv už rostliny neplodí, ještě alespoň dva měsíce potřebují přihnojovat. Rozhodně by ovšem dodávání živin nemělo trvat déle než do konce října. Poslední letní měsíc rostlinám dopřávejte hnojivo s vyšším obsahem dusíku a hořčíku. Během září a října naopak volte hnojivo s draslíkem, fosforem a uhličitanem vápenatým. Vždy hnojivo dávkujte podle doporučení výrobce, abyste to nepřehnali s dávkováním, což by také bylo kontraproduktivní.

Pozor na srdéčka

Zkušení zahrádkáři po poslední sklizni likvidují také staré listy jahodníku, což určitě můžete také, ale v případě, že budete porost sekat, nechejte mu alespoň 5 cm. Alespoň nehrozí, že byste tím poškodili srdéčka rostliny. Buďte také opatrní v případě, že máte stáleplodící odrůdy. Ty určitě listů nezbavujte, nestihly by se jimi do zimy znovu obalit. Vzhledem k tomu, že také poměrně brzy zakládají jahodníky květní pupeny pro příští sezonu, se sežínáním neotálejte.

Střídejte stanoviště

Nezapomeňte okolí jahodníků i rostliny samotné odplevelit, mělce okopat a případně postříkat vhodným přípravkem na odplevelení. Zasadili jste-li před sezonou jednoleté či dvouleté rostliny, myslete na to, že nejpozději třetím rokem je musíte ze záhonu odstranit a vysadit nové, ideálně na jiném stanovišti. O pravidelném střídání plodin na různých záhonech v zahradě jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Kácení Amazonského pralesa může způsobit další pandemii. Je totiž doslova zamořen nejrůznějšími viry

Vyrobte kočkám jednoduché domácí pochoutky. Budou se...

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Zavřít reklamu