Hledáte zajímavou a přitom naprosto nenáročnou rostlinu? Pěstujte pestrobarevné netřesky

Zahrada 03. července 2019 | 18:44 — Veronika Prášilová
Hledáte nenáročnou a vizuálně zajímavou rostlinu, kterou byste mohli obohatit nejen zahradní záhony, ale také například květináče na balkoně? Pokud zároveň toužíte po něčem, co je vděčným dekorativním doplňkem, pak by vaší pozornosti neměl uniknout netřesk.
Další 3 fotografie v galerii
Čím méně péče, tím pro netřesk lépe / Internet

Tato často opomíjená rostlina nadělá mnoho parády za minimum péče.

Nechte se unést barevnými variacemi

To nejdůležitější, co netřesk ke svému růstu a kvetení potřebuje, je dostatek slunečního svitu a lehká propustná zemina. V ní se velmi snadno objeví květní lodyha, jejíž okolí budou tvořit přízemní růžice s dužnatými lístky. Ačkoli nejznámější netřesk má zelenou barvu, věřte tomu, že snadno seženete také druhy, které jsou namodralé, fialkové či dokonce červené.

Dekorace i užitečná krytina

Tyto sukulentní rosliny se dříve pěstovaly zejména na skalkách, ovšem v poslední době si získávají oblibu zejména tam, kde je třeba ozvláštnit městský či zahradní mobiliář. Není tudíž výjimkou, že při svých procházkách narazíte na různé přístřešky, jejichž střechu ozeleňuje právě koberec netřesků. A stále častěji po těchto rostlinách sahají také milovníci dekorací, kteří hledají vhodné rostliny do truhlíků či květináčů umístěných na slunných místech.

Hodně muziky za málo úsilí

Tento sukulent jako jeden z mála dokáže růst skutečně jen s minimem vaší péče, a to pouze s občasným dodáním zálivky. Dobře se mu daří také na větrné straně a vůbec v místech, která jsou pro jiné rostliny považována za extrémní. Pokud i vás tyto různobarevné nenáročné růžičky zaujaly, zkuste například ve sklepě či na půdě vyhledat nádobu, kterou byste mohli využít k dekorativním účelům, ale prozatím jste pro ni nenašli vhodné uplatnění.

Netradiční dekorace uchvátí každého

Skvěle vypadají například staré konvičky či kameninové hrnce obrostlé těmito sukulentními růžičkami, kterých existuje více než čtyřicet druhů. A ať už se rozhodnete například pro čistě zelené odrůdy nebo například červenohnědé netřesky, věřte, že už za několik málo týdnů bude vaše zahrada, balkon či terasa ozvláštněna fantastickou a přitom velmi nenáročnou dekorací. Tu navíc můžete do různých koutů jednoduše rozmnožit pouhým oddělením jednotlivých růžic.

A když už budete u pěstování této lehce plevelovité rostliny, zkuste se ve své zahradě poohlédnout, zda v ní nerostou lístky šruchy zelné. I ta se poměrně rychle rozrůstá a mnozí zahrádkáři ji rychle likvidují, ačkoliv se jedná o velmi užitečnou a zdraví prospěšnou rostlinku. K čemu všemu ji můžete využít si můžete přečíst v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nizozemský Giethoorn připomíná barevnou, kvetoucí vesničku z pohádky

Nizozemský Giethoorn připomíná barevnou, kvetoucí vesničku...

Jeruzalém: Magnet pro věřící a klenot naší civilizace

Utajené krásy za velkou louží. Co byste ve Spojených...

Borneo, to je okouzlující příroda a poslední rezervace...

Úžasná a bezpečná, tak trochu německá oáza uprostřed...

Conwy, to je pravý velšský venkov s bohatstvím památek,...

Zavřít reklamu