Znáte tento plevel, který je plný užitečných látek? Výtečný je i do salátů

Zahrada 01. července 2019 | 15:03 — Veronika Prášilová
Mnozí zahrádkáři ji považují za plevel. V jiných částech světa je však tato rostlina vyhlášenou lahůdkou. Pokud i vám roste tento nízký plazivý keřík s drobnými lístky na zahradě, zkuste jej náležitě zužitkovat. A o jaké rostlině že je řeč?
Další 3 fotografie v galerii
Pro někoho plevel, pro jiného lahůdka do salátu / Internet

Jedná se o takzvanou šruchu zelnou, která byla dokonce oblíbenou stravou indického vůdce Gándího.

Z jihu do celého světa

Dříve bylo možné tento druh listové zeleniny vidět v jižní Evropě, postupně se však rozšířila doslova do celého světa. A ani u nás není výjimečné, že ji najdeme na záhonech, podél cest nebo dokonce prorůstající z chodníků. Tato rostlina má okolo 40 odrůd, které se samozřejmě liší barvou i velikostí, ale každá z nich je skvělým základem salátů. To však neznamená, že ji nelze zpracovat také tepelně. Její úprava je podobná špenátu a skvěle chutná třeba i v polévkách.

Se sluníčkem sládne

Pokud u vás v zahradě ani okolí neroste, můžete si ji právě v tomto období vysadit. Osivo můžete do země zanést až do srpna, a to do sponu 20 na 4 cm. Lístky vám budou průběžně dozrávat do podzimu, obvykle do října. Vždy je sbírejte v poledne, případně odpoledne za plného slunečního svitu, jelikož budou jemnější a nasládlé.

Pokud byste je sbírali ráno, dostane se do popředí chuť kyseliny jablečné, která s přibývajícím sluncem a teplem metabolizuje. Vždy však šruchu sklízejte těsně před tím, než ji budete zpracovávat, protože velmi rychle vadne. Pouze krátkodobě ji můžete uložit v lednici ve sklenici s vodou. Toto platí například když v poledne šruchu posbíráte na večerní použití.

Plevel plný prospěšných látek

Rozhodně stojí za to šruchu ochutnat už proto, že je bohatým zdrojem vitaminů a antioxidantů. Dokonce je nejvyšším nositelem omega-3 mastných kyselin v porovnání s ostatní listovou zeleninou. Je bohatá i na vitaminy A, B a C, v létě pak vaše tělo ocení především hořčík, vápník, draslík a železo.

Mimo šruchy zelné stojí za vyzkoušení také jiný zajímavý druh u nás méně známé listové zeleniny. Je jím kadeřávek, který je také plný tělu prospěšných látek, a právě teď je vhodná doba pro jeho výsev. Více o této rostlině, která přežije i zimu, si můžete přečíst zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Loď, která neprodukuje žádné emise, obeplula třikrát Zemi

Našli jste na zahradě ježka? Poradíme vám, jak mu pomoci...

Nalákejte si veverky na svou zahradu. Připravte jim krmítko a...

Jak správně skladovat potraviny v mrazáku a jaká je jejich...

Jak rychle a levně dát nový vzhled staré kuchyni

Papírová pohroma aneb co dělat, když s prádlem vyperete i...

Rakytník je přírodní vitaminová bomba. Připravte si z něj...

Zavřít reklamu