Špatná péče o vodu ve vašem bazénu přináší zdravotní a jiná rizika

Zahrada 19. června 2019 | 12:48 — Veronika Prášilová
Vodní radovánky neodmyslitelně patří k létu. A pokud máte možnost prožívat je každý den na své zahradě, bývá to potěšení dvojnásobné. Ovšem mít svůj bazén přináší nejen radosti, ale také pravidla, která je třeba dodržovat, aby vám bylo ve vodě po celou sezonu skvěle.
Další 3 fotografie v galerii
Správná péče o bazén i vodu zaručí letní radovánky bez komplikací / Internet

Pojďte se podívat na několik základních věcí, díky nimž prožijete celé léto v čisté vodě.

Pozor na neprověřené zdroje vody

Ačkoli současné klimatické podmínky příliš nenahrávají tomu, abyste si bazén napouštěli pitnou vodou, pokud to bude přece jen trochu možné, volte k jeho napuštění právě tento zdroj. Postupujte při tom pozvolna, abyste eliminovali riziko, že vám do bazénu přitečou kvůli velkému proudu i nějaké nečistoty z hadice či potrubí. Je také lepší vodu napouštět večer.

Vyhněte se také napouštění bazénu vodou z potoků či neprověřených studen, jelikož by jejich nepoměr obsahu minerálů a kovů mohl začít způsobovat usazování vodního kamene či nežádoucí hnědé zabarvení vody.

Hlídejte si správné pH

Nezapomeňte dbát na to, aby voda měla ideální pH mezi 7,0 – 7,4. Pokud tyto hodnoty překročíte, účinnost desinfekce se snižuje a navíc může voda nepříjemně zapáchat chlorem. Nižší pH naopak způsobuje dráždění očí a pokožky, stejně jako korozi kovových částí bazénu.

Bazénové chemie nesmí být moc ani málo

Neopomeňte pořídit potřebnou bazénovou chemii, s níž to ale v žádném případě nepřehánějte. Rozhodně je vhodné dodržovat návod k použití, protože příliš mnoho takových prostředků může způsobit zdravotní komplikace, stejně jako vám může zničit plavky. Nevyplatí se ale ani šetřit, jelikož cílené zmenšování dávek vede k tomu, že se vám ve vodě začnou množit viry a bakterie, které rovněž mohou vašemu zdraví nepříjemně zavařit.

Dopouštějte čerstvou vodu

Důležité je však nezapomínat na to, že ani bazénová chemie není všemocná a během sezony bude vodu třeba minimálně částečně obměnit. Je dobré jednou za čas část nádrže odpustit a doplnit ji čistou vodou. Aby voda vypadala dobře, a váš bazén se nezanášel nečistotami, zkuste popřemýšlet o pořízení bazénového vysavače, ať už bude manuální či plně automatický.

I bazén si na noc zaslouží peřinu

Na noc je vhodné bazén přikrývat krycí plachtou, která zabrání zanášení vody prachem, hmyzem, pylem či dalšími nečistotami z okolních stromů. A pokud vám sem tam nějaký kousek na hladině uvízne, odstraňte jej pomocí síťky, aby se vodě nezačal rozkládat.

A pokud se vám náhodou přihodí to, že se vám voda v bazénu zkazí, v následujícím článku vám nabídneme několik tipů, které vám pomohou váš problém vyřešit.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lucie Bílá snad zastavila čas. Zpěvačka jen kvete a omládla i duševně

Okapy čistěte dvakrát do roka. Jen tak budou dobře fungovat a...

Z PET láhví se dají vyrobit praktické a zároveň hezké...

Kvalita spánku závisí i na čistém povlečení. Je třeba...

Pokud se rádi pusinkujete se svým psím mazlíčkem, můžete...

Bez správného stříhání se sladkých malin nedočkáte. Mezi...

Ohniště sluší nejen venkovským, ale i moderním zahradám....

Zavřít reklamu