Zalévejte správně, abyste si předčasně nezničili úrodu

Zahrada 01. června 2019 | 12:38 — Veronika Prášilová
Pustili jste se letos po mnoha letech odhodlávání do zahradničení, ale stále hledáte rady, jak a co dělat, aby se vám úroda vyvedla a vy se mohli na konci sezony pochlubit skvělými výpěstky? Pak určitě také přemýšlíte nad tím, jak byste správně měli zasazenou zeleninu zalévat, abyste jí spíše neuškodili.
Další 4 fotografie v galerii
Správné zalévání je důležitější, než si myslíte / Shutterstock

Pokud hledáte alespoň pár základních tipů, přečtěte si následující řádky.

Zalévejte déle a důkladně

Ať už je řeč o květinách či zelenině, drtivá většina druhů má doporučení ke stylu a četnosti zálivky již na balení se semínky. Pokud jste však obal vyhodili dřív, než jste si všechno stihli pečlivě nastudovat, zkuste se řídit těmito základními radami. První je jednoznačně taková, že není vhodné zalévat často a krátce, ale naopak v delších intervalech a důkladně, abyste nenavlhčili pouze povrch půdy, ale aby se voda mohla dobře vsáknout ke kořenovému systému rostlin.

Největší pozornost byste pak měli věnovat časné ranní zálivce, v rámci níž se nemusíte bát pokropit také listy kvetoucích rostlin i zeleniny. Zatímco v poledne by byl tento krok pro výpěstky doslova smrtící, jelikož kapky na listech vytvoří optické čočky a slunce s jejich pomocí rostliny spálí, při zalévání po ránu není kropení vůbec na škodu a budoucí úrodu příjemně osvěží.

Zapomeňte na polední zalévání

Celkově se pak zalévání v poledních hodinách nedoporučuje, a to nejen z hlediska ochrany rostlin, ale také z ekonomických důvodů, jelikož se většina vody stihne vypařit dřív, než vůbec rostliny jakkoli obohatí a osvěží.

Večerní pohoda s hadicí

Večerní zálivku byste pak měli směřovat ke kořenům výsadby. Ani kropení listů není ve večerních hodinách vhodné, protože na rozdíl od ranní závlahy nestihnou listy dobře oschnout, takže nakonec mohou začít plesnivět. Rozhodně však večerní zálivka za námahu stojí, protože má voda dostatek času se ke kořenům vsáknout, a rostlina tak má skvělý základ pro svůj růst, a navíc jí ještě zůstane voda do zásoby na další slunečný den.

Nejen začínajícím zahrádkářům se bude hodit i náš další tip. Není vhodné pěstovat jednotlivé druhy zeleniny každý rok na stejných záhonech. Odměnou vám bude bohatší úroda a omezíte šíření chorob a škůdců. Jednoduchému systému střídání míst se říká pěstování ve třech tratích.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Potápěči objevili v zatopené jeskyni pravěký důl. Lidé používali zvláštní způsob těžby

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Jak snadno vypeckovat třešně a zbavit je červů. Díky...

Zahrada ve svahu je velká výzva. Když ale dodržíte několik...

Okapy čistěte dvakrát do roka. Jen tak budou dobře fungovat a...

Z PET láhví se dají vyrobit praktické a zároveň hezké...

Kvalita spánku závisí i na čistém povlečení. Je třeba...

Zavřít reklamu