Květen v zahradě je plný práce. Na co byste neměli zapomenout?

Zahrada 06. května 2019 | 12:01 — Veronika Prášilová
Květen je zřejmě nejnáročnějším měsícem pro všechny zahrádkáře. Právě v těchto dnech je třeba udělat na zahradě nejvíce práce. Pravidelnou péči budou potřebovat záhony, rostliny i trávník.
Další 4 fotografie v galerii
Kolik péče dáte své zahradě v květnu, tolik radosti z ní budete mít po celé léto / Internet

Na co byste neměli v květnu zapomenout? Pojďte si to s námi připomenout.

Trávník potřebuje pravidelné sečení

Máte-li na zahradě okrasný trávník, je třeba jej začít pravidelně sekat, a to nejpozději jednou za 14 dnů. Pokud bude i nadále přetrvávat sucho, je nutné trávník pravidelně zavlažovat, jinak by se mohl spálit.

Květen v užitkové zahradě

Na počátku května začínáme se setím okurek, fazolí a cuket do hnízd. Na řadu přichází také letní odrůdy mrkve, salátu a hrášku. A jakmile pomine svátek zmrzlých, přijde čas na rajčata, papriky, dýně, lilky, patizony a další teplomilnou zeleninu. 

Pokud jste letos podcenili předpěstování, ještě není vše ztraceno, jak se dozvíte v našem článku zde. Musíme také dávat pozor, aby se do zeleniny nepustili škůdci v podobě dřebčíků, mšic nebo bělásků. Řešením může být, že na okraje záhonů vysadíme afrikány, které tento hmyz odpuzují.

Chráníme ovocné stromy a keře

Čas nastává také pro bylinky. Již počátkem května můžeme na záhony vysít majoránku, kopr či koriandr, ve druhé polovině měsíce přijdou na řadu sazenice bazalky, meduňky, máty nebo šalvěje. Velkou pozornost si v květnu zaslouží ovocné stromy, jelikož právě v tomto měsíci dochází k napadání plísňovými chorobami. Proti nim je vhodné stromy preventivně ošetřovat, stejně jako proti strupovitosti či americkému padlí v případě angreštu.

Květen v okrasné zahradě

Máte-li okrasnou zahradu, přichází čas na rychle rostoucí a pozdně kvetoucí letničky. Je vhodná doba také pro výsadbu předpěstovaných sazenic květin ze skleníků či pařenišť. Pokud chcete množit některé trvalky, jako je například vlčí bob, je květen ideální čas na odebrání řízků.

Nezapomeňte také udělat finální střih jehličnanů a v případě, že máte na zahradě dostatek vláhy, můžete ještě vysázet okrasné stromky a keře. Máte-li na zahradě jezírko, můžete do něj vysadit lekníny a další okrasné vodní rostliny.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Zavřít reklamu