Vysazujeme bylinkový záhon: Jaké léčivky by v něm neměly chybět?

Zahrada 24. dubna 2019 | 12:21 — Veronika Prášilová
Současné virózy přimějí nejednoho zahrádkáře přemýšlet nad tím, jaké bylinky v nadcházející sezoně začít pěstovat, aby příští léčba mohla probíhat z vlastních zásob. Žádný bylinný čaj není tak kvalitní jako ten z doma vypěstovaných rostlin.
Další 3 fotografie v galerii
Bylinkové zákoutí by nemělo chybět v žádné zahradě / Internet

Pojďme se společně podívat, na jaké bylinky byste neměli na svých záhoncích zapomenout.

Vytvořte si bylinkovou oázu

Zahrádkáři i vyznavači alternativních přírodních zdrojů se shodují v tom, že často neexistuje lepší lék než čaj z čerstvých bylinek. A je přitom jedno, jestli potřebujete snadněji usínat, dobíjet energii nebo léčit různé neduhy. Pokud si je navíc sami vypěstujete, budete mít jistotu, že jsou čerstvé, chemicky neošetřené a plné všech důležitých látek, které by v sobě bylinky měly mít. Navíc bylinková zahrádka vytvoří na vaší zahradě příjemné a voňavé místo, na které budete rádi chodit relaxovat.

Plánujete-li bylinky vysadit, myslete na to, že velké množství bylin uvítá dostatek slunečního svitu, a tudíž by tento záhon měl směřovat spíše na jih. Jsou však i takové, které mají rády polostín a více vláhy, na což byste měli při jejich vysazování myslet.

Užitečný plevel

Základní léčivkou, která by neměla chybět v žádné zahradě, je máta peprná. Pokud jí již nyní v zahradě máte, jistě potvrdíte, že se z ní časem stane prakticky plevel. Přesto na ni nedají hospodyňky dopustit, protože je často první pomocí při zažívacích a trávicích potížích a dokáže ulevit, pokud sníme něco těžkého. Skvěle pomáhá při nachlazení, a to jak při pití mátového čaje, tak při inhalacích jeho aromatických výparů. Své uplatnění najde máta také v kuchyni.

Přírodní antistresor

Máte-li stresující zaměstnání, často řešíte nepříjemné situace nebo máte potíže s usínáním, určitě si do zahrady vysaďte meduňku. Mimo to, že její pravidelné pití snižuje stres a uklidňuje mysl, pomáhá také při boji s virovým onemocněním a usnadňuje zažívání.

Ruku v ruce s touto léčivkou byste mohli do záhonu vysadit také levanduli. Ta pomáhá nejen při nespavosti, ale také při migrénách, nervových slabostech či psychických kolapsech.

Pohlaďte své bříško

Se zažívacími potížemi a nevolností vám pak skvěle pomůže citronová verbena. Proti nadýmání, kojeneckým kolikám či pocuchaným nervům zase úspěšně bojuje fenykl. Zapomenout byste neměli ani na heřmánek či měsíček.

K navození pohodové atmosféry kromě bylinek pomůže také příjemné domácí prostředí. A i na zahradě byste měli mít svou oázu klidu, do které se budete rádi vracet. Zkuste se v našem článku inspirovat tím, jak by takové místo primárně určené k relaxaci mohlo vypadat.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Vyrobte kočkám jednoduché domácí pochoutky. Budou se...

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Zavřít reklamu