Pusťte se do boje s mechem ve vašem trávníku. Připravte si účinný domácí postřik

Zahrada 10. dubna 2019 | 10:50 — Veronika Prášilová
Jarní počasí je příležitostí nejen pro vysazení nového trávníku, ale také pro péči o ten stávající. Většinu zahrádkářů dokáže nazlobit to, když se jim pod pažitem prohání krtek, anebo když jeho dokonalý vzhled kazí mechová pokrývka.
Další 3 fotografie v galerii
Jarní detox trávníku obsahuje i odstranění nechtěného mechu / Depositphotos

Pojďme se společně podívat na to, jak mechu v trávníku předcházet.

Podle mechu poznáte kvalitu půdy

Zkušení zahrádkáři se shodnou na tom, že když se v trávníku objeví mech, je něco špatně. Buď je problém přímo v půdě, nebo jste o trávník špatně pečovali. Je vypozorováno, že pokud je mech vzpřímený, je půda pod ním suchá a překyselená. Pokud se mech naopak plazí a má zelenou či zelenožlutou barvu, je to známkou špatně propustné půdy.

O špatné údržbě trávníku zase vypovídá mech, který se kumuluje do hustých polštářků. Nejčastějším problémem proč tento jev vzniká je, že zahrádkáři nastavují své sekačky na sečení pod tři centimetry.

Pusťte se do boje

Ať už je původ jakýkoliv, právě jaro je vhodné období pro boj s mechem. Ideální je vyhrabat jej hráběmi s ostrými železnými hroty, vhodnější variantou jsou pak vertikutační hrábě. Poté je dobré trávník ošetřit buď komerčně vyráběnými přípravky určenými jako prevence výskytu mechu na trávníku, anebo si můžete sami připravit podobnou směs.

Domácí postřik proti mechu

Pokud máte možnost zajistit si potřebné suroviny, nebo je máte dokonce doma, můžete si připravit směs proti mechu sami. Samozřejmě je nutné používat ochranné pomůcky a dbát na svoji bezpečnost při přípravě i aplikaci.

Postřik připravíte smícháním tří dílů síranu amonného a jednoho dílu takzvané zelené skalice. Směs je vždy potřeba dobře promíchat a aplikovat v dávce tři až šet kilogramů na sto metrů čtverečních. Takto ošetřený trávník je chráněný během hlavní sezony až do podzimu a ideální doba ošetření je právě v dubnu nebo květnu.

Když nezlobí jenom mech

Jak jsme již uvedli, dalším nepřítelem krásných trávníků je bezesporu nevítaný host v podobě krtka. Jeho přítomnost je naopak známkou toho, že je trávník dobře udržovaný a v dobré kondici. To nás sice může na jednu stranu těšit, ovšem většinou je to spíše k vzteku. Zkuste si proto přečíst pár rad, jak tohoto malého, ale úporného tvora dostat ze zahrady. Inspiraci najdete v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rekordman a velký sportovec Jan Kareš řídil elektrický unikát

Jak vyhubit octomilky? Vyzkoušejte osvědčené triky

Bytový architekt a jeho výhody: Nechte se inspirovat

Povinné čipování psů – přehledně vše, co potřebujete...

Skvělé využití vody z rýže. Odteď už ji nikdy nebudete...

Květiny jako dekorace: Sušená aranžmá vám vydrží roky

Když blechy útočí! Co jste o nich nevěděli a jak se jim...

Zavřít reklamu