Duben klepe na dveře, zahrádkáři se mohou začít těšit z prvních poslů jara

Zahrada 28. března 2019 | 15:17 — Veronika Prášilová
Březen se s námi pomalu loučí a duben tudíž za chvíli převezme svou vládu. Pro zahrádkáře to znamená, že se mohou těšit z prvních úspěchů toho, co letos zaseli v zahradě.
Dalších 5 fotografií v galerii
V dubnu zahrada září díky cibulovinám / Shutterstock

A samozřejmě to pro ně znamená také spoustu další práce.

První poslové jara

Tráva se zelená a záhonky začínají pomalu hrát všemi barvami. Na sluníčko totiž vykukují tulipány, narcisky a hyacinty, které budou brzy následovat trvalky i dvouletky. Ke konci měsíce už bude čas na sázení mečíků a lilií, proto můžete vyrazit třeba na nějakou tradiční zahrádkářskou výstavu, kde je najdete v mnoha odrůdách, a cibulky těch nejkrásnějších si přinést domů.

Na řadu přichází také vysazování živých a okrasných plotů, které nemají kořenové baly. Naopak jehličnany je třeba vysadit předrašené a s kořenovým balem. Duben je také ideálním časem k řízkování tújí, tisů a jalovců.

Mrkev i kopr musí do země

Už minimálně měsíc sází zkušení zahrádkáři kořenovou zeleninu. Pokud jste to ještě neudělali, ještě pořád máte příležitost, jelikož nic není ztraceno. K ní můžete přihodit také saláty, ředkvičky, kedlubny, červenou řepu, okurky, jarní cibuli a česnek, kopr nebo cukrový hrášek. Pořád ale mějte na paměti, že pokud se u vás ráno drží nízké teploty, je potřeba záhony překrýt netkanou textilií.

Vysaďte mladé stromy

Duben je také ideální měsíc pro sázení ovocných stromků. Pouze u broskvoní skutečně počkejte na opravdu teplé dny. Staré stromy můžete přeroubovat, a pokud to s jejich úrodou nebylo úplně ideální, s vyrašením prvních poupat je můžete ještě prořezat. Je také čas na preventivní postřiky proti škůdcům a různým nemocem, které by mohly ohrozit úrodu.

Provzdušnit a posekat

Také trávník bude potřebovat další fázi péče o něj. Je třeba jej prohrabat a zbavit případného listí, posíct a dobře provzdušnit. Pokud se vám navíc zdá, že není všude stejně kvalitní a chtěli byste jej doplnit a zahustit, konec dubna je ideální pro výsev travních semen. A objevil-li se vám náhodou pod jeho povrchem krtek, bude potřeba s ním zabojovat. Inspiraci můžete hledat například v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Pamatujete si na Báru z Robinsonova ostrova? Blondýnka šla pod kudlu!

Ledoví muži odezněli, vrhněte se do další fáze...

Znáte silikagel? Desatero využití drobných kuliček, které...

S aeropressem připravíte lahodnou kávu a nemusíte utrácet za...

Ucpaný odpad můžete zkusit vyřešit i sami bez volání...

Krásné a zároveň užitečné. Pěstujte si účinné...

Zvětralé pivo nemusíte vylívat, ještě vám skvěle...

Zavřít reklamu