Jak si vytvořit relaxační japonskou zahradu? Stačí pár správných dekorací a rostlin

Zahrada 17. března 2019 | 12:32 — Veronika Prášilová
Bublající potůček, netradiční rostliny různých barev a tvarů, úhledně poskládané kamínky, exotické dekorace. Při pohledu na japonskou zahradu se asi každému zatají dech. Kdo by takovou nechtěl? Přitom je to tak jednoduché. A nepotřebujete ani příliš prostoru. Vhodně zvolené dekorace a zahradní prvky vykouzlí i z vaší zahrádky oázu klidu a pohody.
Dalších 10 fotografií v galerii
I na malém prostoru můžete vykouzlit oázu klidu a harmonie / Internet

Japonská zahrada má své zákonitosti. Nikdo vás ale nebude kritizovat, když si to uděláte po svém. Podívejte se do fotogalerie pod článkem, kde se můžete inspirovat jednoduchými prvky, které vaši zahradu povýší nejméně o jeden dekorativní level. 

Základní prvky japonské zahrady

Nebudeme zabíhat do detailů a principů tvorby japonských zahrad. Rádi bychom vás inspirovali několika zajímavými prvky, které vaši zahradu zútulní a při pohledu na ně se budete cítit příjemně. Základními prvky japonských zahrad jsou přírodní různě tvarované kameny, písek nebo štěrk, dřeviny menšího vzrůstu, vodní prvky a třeba i dekorace z bambusu.

Barevná zahrada od jara do zimy

Co se týká rostlin, výběr je široký i v našich končinách. Vaše zahrada může hrát všemi barvami po celý rok. Od jarních krásek v podobě magnolií a sakur, přes letní pestrobarevné azalky a rododendrony, podzim může patřit japonskému javoru (javor dlanitolistý „Shania“) a v zimě se potěšíte sytě zelenými borovicemi.

Báječně vypadají i bambusy, které velmi rychle rostou a množí se, a tak si z nich časem budete moci dělat zajímavé dekorace. Bát se nemusíte ani vzrostlejších bonsají, které můžete pěstovat v květináčích a na zimu je schovávat, nebo je klasicky zasadit, nechat růst a tvarovat dle fantazie.

Vodní prvky zklidní mysl

Ať už se rozhodnete pro malé jezírko s pestrobarevnými kapry Koi, nebo jen fotnánku s vodou stékající po kamenech, jistě to bude jeden z nejvíce zklidňujících prvků ve vaší zahradě. Můžete se pustit i do malého zurčícího potůčku s koloběhem vody. Přes něj pak jistě svépomocí zvládnete udělat dekorativní most, který do japonské zahrady také patří.

Malé dekorace s velkým efektem

V japonských zahradách nikdy nechybí symboly štěstí, tedy posvátný jeřáb nebo želva. V každé zahradě by měl být jen jeden z těchto symbolů přinášejících štěstí, ale jak jsme již zmínili, je to vaše zahrada. Zkrášlit ji můžete různými exoticky vyhlížejícími betonovými dekoracemi, jednoduchými dřevěnými lavičkami, na procházkách sbírejte líbivé kameny a na strom nebo pod pergolu si pověste bambusovou zvonkohru. Jak jsme psali v našem dalším článku, zvonkohry dodávají prostoru harmonii a prospějí vaší psychice.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chcete se za sychravého počasí končícího léta pořádně ohřát? Nemusíte jezdit daleko

Chcete se za sychravého počasí končícího léta pořádně...

Máte rádi televizní soutěže? Vydejte se po stopách té...

Skvělý tip na víkend: Nevšední zážitek na vás čeká ve...

Pár dobrých tipů, jak se vyhnout poplatkům za odbavená...

Destinace, kterou si Češi zamilovali a na podzim ji berou...

Podzimní Bruggy: Město vodních kanálů láká návštěvníky...

Zavřít reklamu