Připravte svůj balkon na jaro, které už hrdě klepe na dveře

Zahrada 09. března 2019 | 16:31 — Veronika Prášilová
Stejně, jako zahrádkáři tráví stále více času ve svém království venku, také milovníci drobných výpěstků se mohou začít radovat. Prodlužující se dny a teploty rostoucí směrem nahoru hrdě hlásí, že je jaro za dveřmi.
Další 3 fotografie v galerii
Začněte si připravovat balkon pro nadcházející sezonu / Depositphotos

A proto je nejvyšší čas začít připravovat také balkony na nadcházející pěstitelskou i relaxační sezonu.

Úkoly jsou dané

Zahrádkáři mají úkol daný jasně. Začínají připravovat záhony pro budoucí úrodu, věnují se také maximální péči o ovocné stromy, u nichž nastává doba prořezávání. Důležité úkoly však čekají také ty, kteří sice zahradu nemají, ale stejným rájem je pro ně jejich balkon.

Ještě, než se jaro zcela přihlásí o slovo, sáhněte po čisticích prostředcích, a vypulírujte svůj balkon do posledního detailu. Odmastěte dlažbu a vymeťte pavučiny z rohů, očistěte také parapety.

Vytáhněte nábytek

A pak už hurá pro nábytek, který vám bude dělat pro příštích pár měsíců na balkoně společnost. Pokud máte křesla a stoleček z plastu, čeká vás jednoduchý úkol, tedy jejich pouhé umytí mýdlovou vodou.

Pokud jste si naopak pořídili nábytek ze dřeva, je zapotřebí ho ještě před sezonou nejen vyčistit, ale především přelakovat a namořit. Je to důležité proto, aby silné sluneční paprsky nezničily původní barvy, kterými nábytek hýřil, a také aby naopak v případně přílišné vlhkosti nezačalo dřevo trpět, vlhnout a tlít. 

Přemýšlejte o kráse 

Začnete také přemýšlet, kam umístíte jaký truhlík, a co v něm vlastně budete pěstovat. Máte-li balkon na severní straně, bude se u vás dařit například begóniím, stejně jako prvosenkám, které snášejí polostinné až stinné podmínky a jsou vděčné za dostatek vláhy. Navíc vás svým květem potěší hned na jaře.

Do závěsných truhlíků si můžete nasadit například petúnie nebo surfinie, které svými barevnými květy váš balkon doslova rozsvítí. Zřejmě nejpopulárnější jsou surfinie ze skupiny Pendula, kdy se jedná o jedinečně převislé, bohatě kvetoucí rostliny. 

A nezapomeňte na vitaminy

Jasno byste měli mít také v tom, zda chcete na balkoně pěstovat nějakou zeleninu či bylinky. Právě teď je totiž ideální čas na jejich výsev. Takže ani pokud nemáte zahradu, nemusíte se ochudit o zeleninu plnou vitaminů. 

Například odrůda cherry rajčat přezdívaná bajaja slibuje až několik set chutných plodů na každé rostlině, a přitom se dají úspěšně pěstovat ve velkém květináči na balkoně. Také papriky vám v těchto podmínkách dobře porostou. Ostatně, inspiraci můžete hledat v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Potápěči objevili v zatopené jeskyni pravěký důl. Lidé používali zvláštní způsob těžby

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Jak snadno vypeckovat třešně a zbavit je červů. Díky...

Zahrada ve svahu je velká výzva. Když ale dodržíte několik...

Okapy čistěte dvakrát do roka. Jen tak budou dobře fungovat a...

Z PET láhví se dají vyrobit praktické a zároveň hezké...

Kvalita spánku závisí i na čistém povlečení. Je třeba...

Zavřít reklamu