Znáte Kavkazský špenát? Salátový hit míří do českých zahrad, stačí ho vysít jen jedenkrát

Zahrada 04. března 2019 | 11:59 — Veronika Prášilová
Podle názvu je patrné, kde je domov této zajímavé rostliny. Mnohem zajímavější je však její využití, že se dá jíst, a také to, že se dá úspěšně pěstovat i v našich podmínkách. A jelikož je to trvalka, můžete se z její popínavé krásy a lahodných lístků těšit rok co rok.
Další 4 fotografie v galerii
Tento špenát budete milovat v salátech i pestu / Shutterstock

Pěstování Kavkazského špenátu je poměrně snadné, ovšem je potřeba dodržet několik zásad, aby rostlina prospívala. Už jen klíčení je docela věda, ale ne zase taková, abyste ji nezvládli i vy.

Kde se vzal Kavkazský špenát

Jak už jsme naznačili, domovem rostliny rodu Habilitzia je pohoří Kavkaz, kde jej objevil v 18. století botanik Carl Ludwig von Hablitz, po kterém dostala své latinské jméno. Nalezneme ji klidně v nadmořských výškách přesahujících dva tisíce metrů, kde přečká tuhé zimy. Ty naše, české, ji tedy nemohou nijak ohrozit. I to je jeden z důvodů, proč si tuto rostlinu oblíbili nejprve v nedaleké Severní Evropě, a nyní také u nás.

Kavkazský špenát (Hablitzia tamnoides, anglicky Caucasian spinach) patří do čeledi laskavcovitých (Amaranthaceae), je tedy příbuzným s mangoldem, merlíkem, řepou nebo lebedou. Je bohatý na karotenoidy, vitamin B12, hořčík, vápník, fosfor či zinek.

V kuchyni s ním můžete naložit podobně jako se špenátem – čerstvé lístky se hodí do zeleninových salátů, na výrobu pesta, můžete je dusit, přidávat do nádivek a na zimu zamrazit. Je vhodný i pro ty, kteří mají citlivější zažívání, a taky pro děti. Má totiž velmi nízký obsah dusičnanů i kyseliny šťavelové.

Aby vám Kavkazský špenát vyklíčil

Pro klíčení vyžaduje Kavkazský špenát velmi nízké teploty, mezi 5-10 stupni Celsia, což byste venku po zimě jen těžko uhlídali, protože v noci ještě může mrznout. Kam tedy se semínky? Šup s nimi do lednice!

Semínka vysejte do rozměrnější misky na substrát vhodný ke klíčení a zasypejte je asi dvoucentimetrovou vrstvou zeminy. Opatrně zvlhčete nebo postříkejte rozprašovačem a vložte do horní části lednice. Zeminu udržujte mírně vlhkou a vyhlížejte klíčky. Ty by měly vyrazit do tří týdnů. Pak misku přemístěte na okno do chladné místnosti s dostatkem světla, ale nikoli na přímé slunce.

Najděte mu místo v zahradě

Kavkazský špenát bude nejvíce prospívat ve stínu, dokonce mu nevadí ani severní strana domu, kde se jiným rostlinám nedaří. Může být i třeba ve stínu stromů. Vyhovuje mu propustná půda, a každopádně mu musíte zajistit oporu, protože může dorůst až do třímetrové výšky. Místo vybírejte z rozmyslem, protože jde o trvalku, a tam, kde ji zasadíte, může být její místo už napořád.

V prvním roce nepočítejte s velkou úrodou, pár lístků na ochutnání si ale určitě utrhnete. Rostlina si potřebuje vytvořit silný kořenový systém, aby v pořádku přečkala zimu. Příští jaro už ale po opadnutí sněhu začnou ze země rašit nové výhonky, které se vám odmění svou zelenou krásou a lahodnou chutí. Ta kupodivu není vůbec hořká, o to víc vám bude Kavkazský špenát chutnat jen tak zasyrova.

Na co si dát pozor

Vaše nová ozdoba zahrady nemá ráda plevel a slimáky, kterým velmi chutná. Proto doporučujeme pravidelně její okolí plít a kolem rostlinek nasypat písek nebo rozdrcené vaječné skořápky. A jestli byste si chtěli zahradu obohatit o další zajímavou rostlinu, která nejen skvěle vypadá, ale i nádherně voní a má široké využití, přečtěte si, jak úspěšně vysadit a pěstovat levanduli.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pár dobrých tipů, jak se vyhnout poplatkům za odbavená zavazadla v letadlech

Pár dobrých tipů, jak se vyhnout poplatkům za odbavená...

Destinace, kterou si Češi zamilovali a na podzim ji berou...

Podzimní Bruggy: Město vodních kanálů láká návštěvníky...

Orientální pohádku, luxus a příjemné teploty. To všechno...

Skvělý tip na podvečerní výlet: Vypravte se do sovího ráje...

Blíží se sezóna karnevalů. Ten nejbláznivější vypukne...

Zavřít reklamu