Březen je za dveřmi, zahrádkářům začne další pěstitelská sezona

Zahrada 27. února 2019 | 10:35 — Veronika Prášilová
Teploty přes deset stupňů Celsia nad nulou a sluníčko k tomu. To je neklamná známka toho, že se jaro hlásí o slovo. Navíc se únor brzy pokloní březnu, a to je znamení pro zahrádkáře, že mohou začít kralovat na svých záhoncích.
Další 3 fotografie v galerii
Zahrádkářům začíná důležité období / Depositphotos

Přichází totiž ideální čas na výsev zeleniny i sadbu nových dřevin.

Chcete angrešt? Šup s ním do země

Jste-li milovníci ovocných keřů, a máte-li letos v plánu vysadit nové, je pro vás ten správný čas. A to zejména tehdy, pokud chcete pěstovat angrešt a rybíz, nebo stále populárnější jostu.

Najděte jim proto vhodné místo a vysaďte je do zahrady, kde vám budou za několik měsíců plodit. U angreštu nezapomeňte, že je třeba jeho kmínek připevnit k tenkému a krátkému kůlu, aby měl dostatečnou stabilitu.

Nezpomínejte na starší kousky

Zároveň také nezapomeňte překontrolovat ty dřeviny, které již máte na zahradě delší dobu a mají za sebou zimu. Odstraňte z nich nemocné či jinak poškozené pupeny a mírně keře prostříhejte.

Zejména u angreštu je třeba ošetření, aby byl ochráněn před takzvaným padlí angreštovým. K tomu přispívá také jeho chemické ošetření fungicidními postřiky. Máte-li k dispozici kompost, dopřejte těmto keřům, stejně jako ovocným stromkům, toto ideální přírodní hnojivo.

Nezapomeňte ani na důležitou předjarní péči o ovocné stromy, které na zahradě máte. Potřebují totiž ošetřit a postříkat správným přípravkem, aby nebyla ohrožena budoucí úroda. Podrobnosti si můžete přečíst v našem článku zde.

Vysejte zeleninu i bylinky

Nastává také čas vsadit do zkypřené a následně slehlé půdy kořenovou zeleninu, tedy mrkev, petržel či pastinák. A určitě se nemusíte bát vysít také salát, zejména ledový a hlávkový, ředkvičky, jarní česnek, cibuli, špenát či rané brambory. Do studeného pařeniště můžete vysít pórek.

Nic nepokazíte ani ve chvíli, kdy začnete s výsevem bylinek, jako je bazalka, meduňka, nebo třeba libeček. Vždy ale myslete na to, že pokud bývá ještě v noci a nad ránem chladněji, je dobré záhony chránit netkanou textilií. 

V březnu je však třeba také sklízet, a to zeleninu, kterou jste pěstovali pod sněhem a zůstala vám ještě na záhonech. Nejčastěji se jedná o růžičkovou kapustu, kadeřávek nebo pórek.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou zemi, která vás uchvátí

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou...

Skvělé tipy, jak po světě cestovat co nejlevněji

Reklama na krásu a harmonii: Poznejte evropskou krajinu, kde...

Šarmantní a požitkářský kout Francie: Sem jezdí ti, kdo...

Navštivte nejromantičtější město chorvatského pobřeží

Vyznáte se v letence? Co znamenají všechna čísla a kódy na...

Zavřít reklamu