Víte, proč se kmeny stromů v těchto dnech natírají na bílo? Průvodce předjarní péčí o ovocné stromy

Zahrada 23. února 2019 | 09:10 — Veronika Prášilová
Také jste si všimli, jak se některé zahrady začaly bělat natřenými kmeny stromů? Jestli nevíte, proč tomu tak je, pojďte si s námi udělat malou exkurzi po první péči o ovocné stromy po zimě.
Další 3 fotografie v galerii
Vápnění kmenů ovocných stromů dělali již naši dávní předkové / Internet

Kmeny ovocných stromů se brzy zjara ošetřují vápnem, ale to není vše, co můžete pro pozdější kondici vašich drárců sladkých plodů udělat.

Bílou peřinu střídá bílý nátěr

Kůra ovocných stromů se vápní proto, aby se jim prodloužil zimní spánek a míza nezačala proudit příliš brzy. To by totiž mohlo vést k poškození jarními mrazíky, které mohou být v noci ještě hodně nepříjemné. Díky bílé barvě se kmen stromu při odpoledním sluníčku neohřeje tak rychle.

Vápnění provádíme také kvůli dezinfekci kůry a abychom ji zbavili případných škůdců, kteří v ní mohli přezimovat. Postup vápnění je jednoduchý. Z hašeného vápna a vody vytvoříme roztok střední konzistence, tedy ani příliš hustý, ani řídký. V prvním případě hrozí sloupnutí celé vrsty, ve druhém stékání barvy. Kmeny se vápní až po spodní část prvního patra větví.

Nepodceňujte postřiky

Dalším opatřením, které pro jistější a snad i lepší úrodu můžete udělat, je postřik insekticidem. S výběrem toho správného vám pomohou ve specializovaných prodejnách. Tento krok nepodceňujte, protože v kůře by se brzy začal probouzet škodlivý hmyz, který tam přečkal zimu. Postřik aplikujte "po větru", aby vám nefoukl do očí, a také ne za mrazu či ostrého slunečního svitu.

Doporučuje se také postřik zelenou skalicí, ovšem pouze na místech, která jsou pokryta mechem či lišejníkem. Po nějaké době, například na druhý den, nezapomeňte z napadených míst opatrně okartáčovat suché zbytky.

Do třetice všeho preventivního

Stromy peckovin je vhodné ošetřit přípravkem proti moniliové spále. Tato plísňová choroba má za důsledek seschlé plody s bílými tečkami. Než začnete s tímto postřikem, důkladně sesbírejte všechny napadené plody, a to nejen ze stromu, ale i ty spadené na zem. Tento krok by se měl dělat sice již na podzim, ale raději nyní než vůbec.Dalším problémem, který může potrápit pěstitele broskví, je nežádoucí kadeřavost listů

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je...

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou...

Levandulová perla Jadranu: Navštivte jeden z nejkrásnějších...

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne...

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí...

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v...

Zavřít reklamu