Trávník potřebuje péči ještě před začátkem jara. Podívejte se, na co myslet

Zahrada 13. února 2019 | 12:48 — Veronika Prášilová
Ať se nám to líbí nebo ne, za pár týdnů se o slovo přihlásí jaro. To je znamení zejména pro zahrádkáře, kteří první sluneční paprsky vítají s otevřenou náručí. Je jim však jasné, že je již brzy čeká spousta práce.
Další 4 fotografie v galerii
Trávník potřebuje po zimě pořádnou péči / Shutterstock

Musí začít prořezávat stromy, připravovat první sazenice a také poskytnout dostatečnou péči svému trávníku, aby vypadal po celou sezonu co nejlépe. 

Základní kroky

Nejdůležitější kroky by se daly v kostce shrnout takto: očistit, provzdušnit, prořezat, dosít a pohnojit. To vše je potřeba před začátkem jara stihnout, aby byl váš trávník krásný a fit. Naštěstí nemusíte nikam spěchat, začít v tomto období je naprosto ideální.

Do postupného očišťování se už ale určitě můžete pustit. Odkliďte z trávníků nafoukané klacíky, větve, napadané listí a další nečistoty, které na něj nepatří. Pak už přichází na řadu vertikutátor, který dá vašemu trávníku skvělý základ.

Zázrak zvaný vertikutátor

S jeho pomocí trávník mechanicky provzdušníte a prořežete jeho kořeny, takže dojde k celkovému zhuštění trávníku. Navíc se díky němu zbavíte mechu a další nežádoucích porostů, které se vám v trávníku obyvkle rozrůstají.

Po použití vertikutátoru také zjistíte, jestli náhodou někde nevznikla lysá místa, která bude třeba zapravit. Nejznatelnější to bude asi dva týdny po provedení vertikutace, kdy holá místa vystoupí na povrch. 

Na tyto plochy proto nasypejte v tenké vrstvě trávníkový substrát, který zasypejte semínky trávy. Ta lehce zahrňte a zlehka celou plochu udusejte, aby vám semínka nezmizela při prvním dešti či větru.

Na hnojení máte čas

Jakmile se trávník uchytí a zazelená, nezapomeňte jej ještě přihnojit. Jarní hnojivo musí tvořit především dusík, který podporuje růst travin, dále fosfor a draslík.

Ideální čas bude na konci dubna, proto s tímto krokem rozhodně nikam nepospíchejte, ale rozhodně ho mějte na paměti. Aktuální vlhké počasí by efekt hnojiva doslova zhatilo.

Můžete se však pustit do mnoha jiných kroků, na které je ideální čas. Je třeba vrhnout se na prořez větví i přípravu prvních sazenic, které potřebují do země už nyní. Více se dočtete v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zažijte jedinečnou romantiku na pohádkově krásných místech Jadranu

Zažijte jedinečnou romantiku na pohádkově krásných místech...

Ať nemusíte na letišti přebalovat kufry. Několik cenných...

Na výlet do Plzně i s dětmi: Koupání v rybníce, za...

Poznejte zapomenutý ostrov Chorvatska, kde na vás dýchne klid...

Úchvatná místa Krkonoš, která letos určitě musíte vidět

Pozoruhodné Japonsko. Co všechno jste možná netušili o Zemi...

Zavřít reklamu