Leden je ideální čas pro první výsev některých zahradních rostlin

Zahrada 16. ledna 2019 | 16:15 — Veronika Prášilová
Ačkoli je za oknem zima v plném proudu, zahrádkáři už pomalu začínají přemýšlet nad tím, jaké rostlinky budou mít už zanedlouho místo na jejich zahrádce. Ti zkušenější navíc vědí, že už právě teď nastává doba pro předpěstování některých zeleninových pokladů.
Další 3 fotografie v galerii
Leden je ideální měsíc pro předpěstky / Depositphotos

Pokud zrovna přemýšlíte, jak na to, můžete se inspirovat třeba v našem článku.

Rostliny k předpěstování

Zatímco některé druhy zeleniny nepotřebují žádné přípravy a na jaře se zasadí přímo do země, jsou i takové, které potřebují takzvaně předpěstovat. Tento krok je typický například pro kedlubny, zelí, rajčata, papriky nebo okurky, a můžete se do něj pustit klidně hned.

Co budete potřebovat

Pokud jste se rozhodli, že se do předpěstování pustíte, připravte si k ruce dostatečně velkou misku, substrát, který neobsahuje moc živin, průhlednou fólii a semínka zvolené zeleniny.

Takzvanou výsevní misku naplňte asi do dvou třetin vhodným substrátem, jehož povrch následně posypte vybranými semínky. Jakmile máte hotovo, opět naneste vrstvu hlíny a vše opatrně zalijte odstátou, ideálně vlažnou vodou. 

Vytvořte miniskleník

Pokud máte hotovo, překryjte celou misku průhlednou fólií a umístěte ji na teplé, ale ideálně stinné místo. Určitě není vhodné položení na topení, jelikož ideální teplota pro pěstování je do 22 stupňů Celsia.

Tip: Při pokládání fólie na misku myslete na to, že ji bude třeba minimálně dvakrát odkrývat, takže ji neinstalujte příliš pevně.

Nezapomeňte větrat

Díky umístění fólie dochází k rychlejšímu růstu rostlinek, proto je pečlivě sledujte, a jakmile začnou rašit, začněte jim několikrát denně fólii odkrývat. Zajistíte jim tak dostatek vzduchu a také potřebného světla.

V začátcích přitom stačí větrat jednou, maximálně dvakrát za den. A až budou sazenice dostatečně silné, začněte si chystat květináče, které budou přestupní stanicí na cestě do zahrady.

A pokud toužíte sklízet nějaké výpěstky už nyní, zkuste si doma zasadit například řeřichu. Tato jedna z nejzdravějších potravin vás skvěle naladí na parádní zahrádkářské výkony. Jak na to, si můžete přečíst v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Africký druh mravence dokáže běžet až jeden metr za sekundu. Vědci odhalili jeho tajemství

Čas pouštění draků je tady! Máme návod na jejich výrobu

Zázračné kuličky: Odvlhčující sáčky mají v domácnosti...

Jak si poradit s přebytky jablek? Vymoštujte si elixír zdraví

Naučte se správně poskládat napínací prostěradlo,...

Na co si dávat pozor při zazimování balkonových rostlin?...

Zkuste zdravou a super jednoduchou čokoládovou pěnu hotovou za...

Zavřít reklamu