Připomeňte si, na co byste neměli v lednu zapomenout na zahradě

Zahrada 02. ledna 2019 | 14:40 — Veronika Prášilová
Ačkoli se v některých částech země nachází sníh, pod kterým je schovaná také půda a rostliny na zahradě, je několik věcí, na které byste neměli jako správní zahradníci zapomenout. Péči ocení stromy i skalničky, které jsou na chladnější počasí přirozeně zvyklé.
Další 3 fotografie v galerii
Nabídněte ptáčkům alternativu, aby nezobali keře na zahradě / Depositphotos

A při péči o ně můžete dokonce využít i bílou peřinu, která poslouží jako závlaha.

Borka musí pryč

Pokud máte na zahradě stromy, je leden ideální dobou na ošetření jejich kůry. Ovocné stromy bychom totiž měli zbavit takzvané borky, neboli kůry, pod níž se rády ukrývají různí škůdci nebo výtrusy hub. Na její odstranění existují speciální škrabky, které tuto práci usnadní.

Pokud máte zahradu pod sněhem a navíc vám na ní rostou majestátné jehličnany, dbejte na to, aby těžký sníh nezůstával na jejich větvích. Hrozí totiž jejich zlomení, což by zvláště u okrasných stromů byla škoda. Ovšem sníh, který z větví setřepete, nebo jej zametete z chodníků, určitě ze zahrady neodnášejte. Naopak jej přesuňte pod jednotlivé stromy, abyste jim zajistili dostatečnou závlahu. 

Připravte si rouby

Začněte si také připravovat rouby ovocných stromů na jaro. Nařezané rouby by neměly do jara vyschnout, ale ani začít rašit. Ideální je také ovocným stromů ulehčit od suchých a nevhodných větví, aby se mohly ozdravit a v plné síle začít růst. Jejich kmeny pak obalte netkanou textilií, aby ji neponičil mráz.

Chraňte keře a záhony

Netkanou textilí překryjte také ovocné keře, jako je například rybíz. Ptáci totiž při hledání potravy často rádi vyklovávají jejich pupeny. Zabráníme tomu jednak jejich překrytím, ale také umístěním krmítka do zahrady, kterým opeřencům zajistíme dostatek krmení. Které jim chutná nejvíce, si můžete přečíst v našem článku zde

Rostliny, které máme i přes zimu na záhonech, opakovaně překryjte chvojím, aby neumrzly. Pokud naopak dochází k oblevě, pokrývku odstraňte, aby se podloží nezapařilo a nezačalo plesnivět a hnít.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zažijte jedinečnou romantiku na pohádkově krásných místech Jadranu

Zažijte jedinečnou romantiku na pohádkově krásných místech...

Ať nemusíte na letišti přebalovat kufry. Několik cenných...

Na výlet do Plzně i s dětmi: Koupání v rybníce, za...

Poznejte zapomenutý ostrov Chorvatska, kde na vás dýchne klid...

Úchvatná místa Krkonoš, která letos určitě musíte vidět

Pozoruhodné Japonsko. Co všechno jste možná netušili o Zemi...

Zavřít reklamu