Začíná mrznout, dopřejte ptáčkům jídlo a pamlsky na nadcházející zimu

Zahrada 22. listopadu 2018 | 10:00 — Veronika Prášilová
Plískanice střídající mráz a sníh. Přesně takové počasí nás momentálně poctilo svou návštěvou. Většina z nás je šťastná, když v této nevlídné době nemusí doslova vystrčit nos ze dveří. Ovšem co třeba tvorečci, kteří žijí celoročně venku a nemohou se před těmito změnami schovat do tepla?
Další 3 fotografie v galerii
Potěšte návštěvníky své zahrady i v zimě, nejen dlask se vám odvděčí / Deposiphotos

Mnozí z nich navíc velmi obtížně hledají pod sněhem či ledem potravu, proto je i na to potřeba v tomto období myslet. A nemusíte chodit ani nikam daleko do přírody. Stačí začít přilepšovat ptáčkům, kteří vám dělají radost celý rok na vaší zahradě.

Jasný favorit

Zřejmě nejoblíbenější laskominou, kterou dosud nic nepřekonalo, jsou pro ptáčky slunečnicová semena. A když jim je v krmítku ještě navíc doplníte například troškou máku, pšenice nebo zbytky vyloupaných ořechů, budou nadšení. Pro zpestření jim můžete přidat i ovesné vločky, maličké kousky syrového masa, strouhanou mrkev či přírodní, neslané a neškvařené sádlo nebo lůj.

Sto druhů, sto chutí

Pokud byste chtěli vědět, co konkrétního má který ptáček rád, máme pro vás pár tipů. Například kosi nebo kvíčaly mají nejraději jablka nebo sušené plody jeřabin, které můžete rozvěsit na větve stromů v okolí krmítka.

Strakapoudi, brhlíci a sýkorky vám budou zpěvořečit za lůj či lojové koule. Vrabci zase milují rozdrcené bílé pečivo, takže jim klidně do krmítka můžete přisypat strouhanku. Myslete však na to, že sůl drobným ptákům škodí, a proto je nutné ji důkladně odrolit. V žádném případě do krmítka nepatří chléb nebo zbytky jídel. 

Pryč od predátorů

Ať už zvolíte jakoukoliv potravu či pamlsky, myslete na to, že nejdůležitější je umístění krmítka. Proto jej vždy s pochutinami dejte na takové místo, kam se nedostane kočka nebo jiný predátor. Dávejte také pozor, aby na potravu přímo nepršelo a aby z krmítka vítr vše nevyfoukl. A pokud budete hledat inspiraci na úžasně jednoduché krmítko, přečtěte si náš článek.

Poskytnete-li ptáčkům dostatek bezpečného prostředí, odmění se vám svou přítomností na vaší zahradě třeba sýkorky, pěnkavy, kosi, brhlíci nebo dlaskové. Za nejvzácnější a nejkrásnější skvost krmítek jsou pak považováni brkoslavové severní nebo čečetky zimní. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zamilovaná herečka Patricie Solaříková si užívá zimních radovánek v Rakousku

Přemýšlíte, čím provonět koupelnu? Zkuste vlastní...

Chybí vám přes zimu bylinky? Pěstovat si je můžete doma

Pár rad, jak vyčistit hrnec a sporák od připáleného mléka

Chcete nápaditý a praktický doplněk do obýváku? Vyměňte...

Leden je ideální čas pro první výsev některých zahradních...

Máte po babičce příbory z alpaky? Stačí pár účinných, a...

Zavřít reklamu