Mrkev v zimě a z vlastní zahrádky? Jakou zeleninu sklízet i v mrazech

Zahrada 12. listopadu 2018 | 13:35 — Veronika Prášilová
Zajít si v zimě na zahradu pro čerstvou zeleninu se může nezasvěceným zdát jako utopie, přitom už naše babičky posílaly dědečky na mráz pro pár listů kadeřávku nebo hrst kuliček růžičkové kapusty. A vy si pro ně budete moci chodit také, poradíme vám, jak na to.
Další 3 fotografie v galerii
Ani v zimě se nemusíte ochudit o čerstvé vitaminy / Internet

Na čerstvý přísun vitaminů ovšem musí být zavdáno už v sezoně. Myslete na to, až půjdete na jaře na zahradu podumat, kam co vysadit. Do vašeho portfolia zařaďte i zimní druhy zeleniny, které můžete postupně sklízet prakticky po celou zimu. Některé druhy jsou dokonce chutnější, až když přejdou prvními mrazíky.

Zelenina, která snese mírné mrazy

Dokud nepřijdou tuhé mrazy, můžete sklízet salát štěrbák, špenát, čekanku, zelí, hlávkovou kapustu, ředkve, polníček nebo zimní cibuloviny. Je vhodné je chránit bílou netkanou textilií, která jednak prodlouží sklizeň, jednak pomůže snadněji sklízet pod sněhovou pokrývkou.

Když jde do tuhého

Po celou zimu se dá sklízet kořenová zelenina. Podmínkou však je, aby půda nezamrzla příliš rychle a doslova na kost. Proto je vhodné mrkev, pastinák, černý kořen nebo křen schovat pod vrstvu listí, slámy či chvojí a zakrýt netkanou textilií. Nechcete-li riskovat, část úrody můžete schovat do chladného temného sklepa do bedýnek s navlhčeným pískem.

Tip

Jako nadestýlku můžete vyzkoušet i dubové listí. Sice pro něj budete muset s pytli do lesa, ale odvděčí se vám (a především vaší zelenině) větší výhřevností, než má listí z běžných zahradních stromů.

Hvězdy zářící i v zimě

Zimními stálicemi našich zahrad jsou růžičková kapusta a její blízký příbuzný kadeřávek. Listy se v průběhu zimy sklízejí zespodu rostliny. Pokud jsou namrzlé, necháme je při pokojové teplotě povolit. U růžičkové kapusty by se měla v případě potřeby sklidit celá rostlina. Odolný je také pórek, který můžete před přikrytím listím nebo slámou ještě navíc zahrnout zeminou.

A jestli máte skleník, můžete si část zeleniny přesadit do něj. Nezapomínejte ji však občas zalít. To platí i pro zeleninu ponechanou venku, jestliže panuje suchá zima. A pokud máte na záhoncích ještě nějaké bylinky, zkuste si z nich do zásoby připravit vynikající želé.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Africký druh mravence dokáže běžet až jeden metr za sekundu. Vědci odhalili jeho tajemství

Čas pouštění draků je tady! Máme návod na jejich výrobu

Zázračné kuličky: Odvlhčující sáčky mají v domácnosti...

Jak si poradit s přebytky jablek? Vymoštujte si elixír zdraví

Naučte se správně poskládat napínací prostěradlo,...

Na co si dávat pozor při zazimování balkonových rostlin?...

Zkuste zdravou a super jednoduchou čokoládovou pěnu hotovou za...

Zavřít reklamu