Zasaďte právě teď okrasné cibuloviny, na jaře sklidíte krásu i obdiv sousedů

Zahrada 18. října 2018 | 12:43 — Veronika Prášilová
Abyste se na jaře mohli těšit z krásně rozkvetlých záhonů a trávníků, je vhodný čas na sázení některých květin vyrůstajících z cibulek a hlíz. V nabídce je nepřeberné množství druhů v desítkách barevných variant. Jejich sázení je časově nenáročné a za jedno odpoledne tak můžete doslova připravit půdu pro jarní záplavu květů.
Dalších 11 fotografií v galerii
Chcete-li mít na jaře nádherné tulipány, šup s nimi právě teď do země / Internet

I když se často o cibulových a hlíznatých rostlinách obecně mluví jako o cibulovinách, je mezi nimi rozdíl, ale pro naši laickou potřebu zůstaneme u tohoto vžitého označení. Nejčastějšími na podzim sázenými cibulovinami jsou narcis, tulipán, okrasný česnek, talovín, řebčík, sasanka, lilie, hyacint, ladonička, modřenec, krokus (šafrán) nebo poslové jara sněženky a bledule. O některých možná slyšíte poprvé, podívejte se proto do galerie pod článkem, kde věříme, že si vyberete možná vaši novou oblíbenkyni.

Výběr cibulek a příprava půdy

Cibulky a hlízy doporučujeme nakoupit v zahradnictví nebo hobby marketu, kde mají vhodné podmínky pro jejich dlouhodobé skladování, což se nedá s jistotou tvrdit o všech internetových prodejcích. V obchodě si zároveň přibalte patřičné mořidlo, které zvýší schopnost zakořenění, zdravého růstu a celkovou odolnost. Po koupeli dle návodu nechejte cibulky oschnout.

Sázet můžeme podle počasí až do poloviny listopadu, ale raději neotálejte. Každá rostlina má trochu jiné nároky na půdu, ale obecně neuděláte chybu, bude-li písčitohlinitá s propustným podložím. Vhodné nejsou půdy suché či štěrkovité. Záhon zryjte, vyházejte zbytky kořenů, rozdrolte velké hroudy a hráběmi urovnejte. Cibulky opatrně vtlačte do hloubky, která je přibližně třikrát větší než její průměr. Použití sázecího kolíku není ideální, protože pod cibulkami by mohla zůstat nežádoucí vzduchová dutina. Nezapomeňte záhon pokrýt chvojím.

Rozkvetlý trávník

Rozhodnete-li se zpestřit trávník jarními kráskami, nejprve jej sekačkou trochu zkraťte. Rýčem do hloubky 10 - 20 cm ohraničte místa pro sázení do požadovaného tvaru. Pánové, co takhle si vyznačit srdce, které na Valentýna překvapí vaši drahou polovičku záplavou květů?

Rozdělte vnitřek prostoru na čtverce o šířce rýče tak, abyste mohli opatrně odřezat asi deseticentimetrové vrstvy trávy s hlínou. Drny odložte bokem tak, abyste je nakonec mohli vrátit na stejná místa. Půdu prokypřete a případně vylepšete kompostem. Rozhoďte asi dvoucentimetrovou vrstvu písku, rozmístěte cibulky, lehce zasypejte kompostem, přikryjte drny a zalijte.

Připravte zahradu na zimu

Úroda je ze zahrádek sklizena, přebytky ovoce a zeleniny zavařené nebo jinak zpracované a připravené na zimu. Ochlazuje se, nezapomeňte na zimu připravit i svou zahradu. Tyto úkony nepodceňte.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je...

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou...

Levandulová perla Jadranu: Navštivte jeden z nejkrásnějších...

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne...

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí...

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v...

Zavřít reklamu