Ochlazuje se, nezapomeňte připravit svou zahradu na zimu. Tyto úkony nepodceňte

Zahrada 03. října 2018 | 10:07 — Veronika Prášilová
Úroda je ze zahrádek sklizena, přebytky ovoce a zeleniny zavařené nebo jinak zpracované a připravené na zimu. Ta se již brzy přihlásí o slovo, a proto je potřeba na ni připravit právě i zahradu. Abyste se na jaře opět mohli směle a bez obav pustit do práce, nebo spíše zábavy.
Dalších 5 fotografií v galerii
Zapojte do zazimování děti, bude je to bavit / Shutterstock

Ovšem ne vše je nutné perfektně uklidit a odstranit. Platí to zejména o uschlých rostlinách, jimiž můžete zakrýt záhony dvouletek a cibulovin, aby hlína nepromrzla do velké hloubky a v půdě přezimující rostliny na jaře lépe vzešly. Na záhony můžete navršit i chvojí z jehličí.

Zmrzlá voda páchá největší škody

Jestli máte závlahový systém, je nutné z trubek či hadic dostat zbytkovou vodu, aby vám je zmrzlá voda nepoškodila, to platí i o koncových rozprašovačích a dalších nadzemních částech. Ty můžete i zakrýt nebo lépe nepropustně zabalit do pevného igelitu.

Vyčistěte zahradní jezírko

Odumřelé části vodních rostlin nebo spadané listí jsou nebezpečné, zejména pokud máte v jezírku ryby. Organická hmota i v zimě tleje a vzniklý unikající plyn se hromadí pod ledem a nemá kudy unikat. Jestli máte v jezírku filtrační technologii, vyčistěte filtrační komory.

Listí může poškodit trávník

Hrabání listí je nekonečná práce, ale trávník se vám na jaře odmění. Nemusíte poctivě shrabat vše do posledního lístku, problémem je souvislá silnější vrstva listí, která by mohla způsobit zapaření a vznik trávníkových plísní.

Na řez dřevin je ještě čas

Okrasné keře vyžadují omlazení, ale to můžete nechat až na konec zimy. Spěchat nemusíte ani s řezem ovocných stromů. Pokud byste je prořezali nyní, mohly by ještě narašit. Tuto práci si dejte klidně až koncem listopadu.

Uskladněte hlízy cibulovin

Než přijdou první mrazíky, uskladněte na jaro hlízy cibulovin. Sklízejte je za suššího počasí, půjdou vám lépe ze země a snadněji se čistí. Zazimovat je potřeba hlízy mečíků (gladiol), begonií, kan nebo jiřin. Každá má na zazimování jiné nároky.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lucie Bíla a Simona Krainová na jedné akci: Opět se dokonale se sladily!

Připravte si na Štědrý večer netradiční omáčku,...

Moka konvička aneb dopřejte si šálek voňavých dálek i doma

Udělejte si ovocné Vánoce. Krásné dekorace jim dodají punc...

Špatně upoutaný vánoční stromek na střeše auta se stává...

Tipy pro výběr a starost o živý vánoční stromek, aby vám...

Na namrzlá okna aut platí i levné domácí prostředky

Zavřít reklamu