Mozaiková koule ozdobí každou zahradu. Můžete si ji sami vyrobit

Zahrada 06. září 2018 | 11:55 — Šárka Vondráčková
Krásně barevné mozaikové koule dokáží ozdobit každou zahradu. Nemusíte však za tyto dekorace utrácet spoustu peněz. Vyrobit si je můžete hravě doma.
Dalších 6 fotografií v galerii
Těmito krásnými koulemi si můžete i vy vyzdobit vaši zahradu / Pinterest

Každý, kdo má zahradu, neustále přemýšlí, čím by si ji vylepšil. Často to bývají různá jezírka, fontánky, skalky nebo třeba sošky. Velmi zajímavé dekorace vznikají často i ze starých a nepoužitých předmětů. A podobně je na tom i koule, která je vyrobena ze starých dlaždic, které vám zbyly z obkládání kuchyně, koupelny nebo venkovní terasy.

Dekorace z polystyrenu

Stačí trocha šikovnosti, špetka fantazie, větší či menší polystyrenová koule a během chvíle budete mít na světe originální mozaikovou dekoraci.

Potřebujete

  • stejně silné venkovní dlaždice
  • lepidlo na polystyren
  • polystyrenovou kouli
  • kladivo
  • spárovací hmotu
  • tužku
  • houbičku

Rozbijte dlaždice na kousky

Vybrané dlaždice si nachystejte na nějakou větší plachu a v místě, kde nebude vadit, že tam uděláte tak trochu nepořádek. Pak vezměte do ruky kladivo a dlaždice rozbijte na kousky. Lepší je, pokud je zabalíte do plachty, aby vám kousky neodletovaly kolem dokola. Pokud budete mít kouli vícebarevnou, je určitě lepší si jednotlivé barevné dlaždice rozbíjet zvlášť, aby se vám nepomíchaly do sebe.

Předkreslete si vzor

Nyní si vezměte kouli a tužkou si předkreslete vzor, jaký byste rádi ve finále měli. Pokud používáte dvě polokoule, můžete si je volně postavit na zem, v případě, že máte nachystanou celou kouli, postavte si ji třeba na kyblík, aby se vám s ní pak lépe manipulovalo.

Vytvořte mozaiku

Nyní si vezměte lepidlo a tím jednotlivé kousky dlažeb lepte na kouli tak, aby vám zůstaly přibližně 3 mm mezery od sebe. Pokud máte dvě polokoule, polepte nejprve jednu stranu, tím samým lepidlem přilepte druhou část koule a teprve pak dozdobte zbývající část. Nakonec nechejte lepidlo dobře zaschnout.

Mezery vyspárujte

Připravte si spárovací hmotu, kterou rozmícháte ve vodě podle návodu na obalu. Směs nanášejte do mezer mezi střepy. Důkladně je všechny vyplňte a nechte schnout. Přebytečnou hmotu nakonec odstraňte pomocí navlhčené houbičky. Ale postupujte velmi opatrně, abyste ji nevymyli a zůstala ve spárách. Opět nechejte zaschnout a pak už si své dílko umístěte podle svého uvážení.

Tip na závěr

Na mozaiku nemusíte nutně používat jen staré dlaždice, ale také různé kamínky, sklíčka či kousky rozbitých cédéček. S nimi můžete doma vytvořit celou řadu dekorací, například si obložit stěnu za kuchyňskou linkou. Více o těchto nápadech jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující dovolenou

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Zavřít reklamu