Máte spálený trávník? Nebojte, dá se ještě zachránit

Zahrada 30. srpna 2018 | 11:20 — Šárka Vondráčková
Místo zelené plochy holá a žlutá místa. Možná i takto vypadá váš trávník po letošním horkém a suchém létě. Nicméně nezoufejte. Poradíme vám, jak ho ještě vzkřísit.
Další 4 fotografie v galerii
Pohled na vypálená a suchá místa není zrovna líbivý / Internet

Ne každý má tu možnost trávník před domem pravidelně zalévat. A tak je možné, že z vašeho krásného zeleného koberce zbylo jen spálené strniště, na kterém jediné, co roste, jsou bodláky a plevel. Bohužel, často za sežehnutí trávníku může i to, že jste jej sekali příliš nízko. V létě by totiž výška trávníku měla být i nad 5 cm, aby se v něm udrželo co nejvíce vlhkosti - jen tak se dá zabránit spálení. A při teplotách, které překračují tropické třicítky, by se trávník neměl sekat vůbec. Pokud přeci jen sluníčko trávník poškodilo, zkuste tyto rady.

Holá místa osejte

Holá a vypálená místa hned po odeznění veder dosejte dřív, než jej obsadí plevel, nejlépe ve chvíli, kdy odezní první dešťové přeháňky. Jestli potřebujete osít velkou plochu, pak s tím raději počkejte až na září či říjen, kdy přeci jenom bývá dešťových srážek víc.

Nechejte trávník nadechnout

Je dobré, pokud ještě před začátkem osení holá místa zbavíte suchých a starých rostlin. Na to vám bohatě postačí hrábě. Pokud ale chcete pro svůj trávník udělat ještě něco navíc, proveďte vertikutaci. Ta vám pomůže zbavit se starých odumřelých rostlin, zbytků mechu a posekané trávy. Vertikutace by se měla provést jak na jaře, tak i před začátkem podzimu, tedy nyní, ne přelomu srpna a září. Díky tomu se váš trávník znovu „nadechne“ a připraví se na zimu. A nezapomeňte na hnojivo.

Volte kvalitní hnojivo

Volte prostředek, který obsahuje méně dusíku, více draslíku a také železa. Ideální je, pokud je v něm obsažen i přípravek proti mechu. Pokud se s ním už potýkáte, zkuste i tyto prostředky. Více o tomto tématu jsme psali zde. Co se týče hnojiva, volit můžete granulovaná hnojiva nebo kapalná. Ta jsou vhodnější v případě, že delší dobu neprší. Rozpouštějí se ve vodě a jednoduše je aplikujete spolu se zálivkou. Díky tomu nehrozí, že byste pak měli na trávníku některá místa zelenější než jiná. Hlavně nezapomeňte na jednu důležitou věc. A tou je vydatná zálivka. Klidně i dvakrát do týdne.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lucie Bílá snad zastavila čas. Zpěvačka jen kvete a omládla i duševně

Jitrocel roste všude kolem nás. Jeho využití je široké a...

Pokud pěstujete levanduli, můžete si z ní vyrobit mýdlo,...

Při delším cestování autem se hodí autochladnička. Každý...

Zajímavé způsoby, jak pověsit záclony bez klasické...

Veverku můžete chovat i doma. Postará se vám o pořádnou...

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Zavřít reklamu