Změňte si barvu hortenzie na přání, třeba pomocí alobalu a lžíce

Zahrada 13. srpna 2018 | 12:12 — Šárka Vondráčková
Pěstujete hortenzii, ale místo růžové byste rádi měli modrou barvu? Vězte, že toto vaše přání lze splnit. U těchto květin totiž skutečně lze měnit jejich zabarvení.
Další 3 fotografie v galerii
Barvu těchto krásných květin lze měnit podle přání / Internet

Hortenziím skutečně lze měnit barvy podle přání. Aby byla změna barvy květů úspěšná, je především důležité pracovat se zdravou rostlinou, která má dostatečně vyvinutý kořenový bal. Důležité tak je místo, kde hortenzii pěstujete. Květina miluje polostín a rašelinohlinitou zeminu. Pokud všechny tyto podmínky splňujete, můžete se pustit do přeměny barvy.

Barva na přání

Není to úplně jednoduché. Ale jde to. Například ale nemůžete čekat, že z bílých květů budete mít sytě modré nebo růžové. To lze udělat jenom u růžově kvetoucí odrůdy. V případě bílých se mohou objevit pouze růžové či modré stíny. Jak tedy na to.

Na modrou kyselou půdou

Jestli chcete mít z růžové hortenzie modrou, musíte ji přesadit do co nejkyselejšího substrátu (pH by se mělo pohybovat od 3,5 do 4,5). Je to prosté. Barva květů totiž do určité míry závisí na půdní reakci. Kyselejší půda způsobuje modrání květů, neutrální naopak zrůžovění.

Hnojivová pojistka

Co se týče hnojení, pro modré zabarvení nepoužívejte prostředky, které vážou železo, jinak se vám modré květy neobjeví. Pokud si chcete výsledek pojistit, aplikujte dvakrát týdně do zálivky 3 až 5 gramů kamence amonného na litr vody. A nebo zkuste babské rady.

Alobal a lžíce

Modrému zabarvení pomáhá také hliník. Takže zkuste dát při sázení pod rostlinu kousek alobalu, který má další skvělé využití, o kterém možná ani netušíte. Více jsme psali zde. A nebo zkuste další trik. K již zasazené hortenzii zapíchněte do země třeba hliníkovou lžíci. Vzhledem k tomu, že změnu barvy z růžové na modrou zapříčiňuje působení volných iontů hliníku na barvivo obsažené v květech, je dost možné, že se kouzlo skutečně podaří.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Simona Krainová omládla během hodiny, aniž by tekla krev!

Při vaření je velmi významným pomocníkem. Jak správně...

Vyrobte svým mazlíčkům jedinečný narozeninový dort z...

Nealkoholický svařák zahřeje, chutná a zamilují si jej i...

Pár nápadů, jak zužitkovat ruličky od toaletního papíru....

Vertikální zahrádka z palety nezabere místo a vypadá skvěle

Vyrobte si elegantní a zároveň praktické pouzdro z bambusové...

Zavřít reklamu