Hlídejte si svá rajčata! Housenky Tuta absoluta už začínají útočit

Zahrada 03. srpna 2018 | 13:58 — Šárka Vondráčková
Ničí vám nějaký hmyz rajčata? Možná je to makadlovka Tuta absoluta. Znova totiž začala jeho sezona. Zahrádkáři hlásí první škody.
Další 4 fotografie v galerii
Pokud vaše rajčata vypadají takto, zřejmě je navštívil Tuta absoluta / Internet

Tuta absoluta je malý nenápadný motýl, který v původních oblastech výskytu, v Jižní Americe, patří k nejvýznamnějším škůdcům porostů rajčat. Ale tento hmyz nelikviduje jenom rajčata. Rád si pochutná na rostlinách, jako jsou brambory nebo baklažán. Škodit může i volně rostoucím a okrasných lilkovitým rostlinám jako durman obecný, lilek hlošinolistý nebo tabák sivý.

Škodí housenky

Dospělý jedinec vypadá jak drobný motýl s rozpětím křídel 10 milimetrů s charakteristickými dlouhými a nahoru protaženými makadly, dobře viditelnými pouhým okem. Největší škodu ale napáchají housenky, které dorůstají až osmi milimetrů a mají zelenavou až světle růžovou barvu.

Nevábná rajčata

To, že se vám na vašich rajčatech usadila Tuta absoluta, poznáte podle nepravidelných vestiček na listech a chodbiček ve stoncích i v plodech. Ty vám tento škůdce takřka znehodnotí. Navíc nevypadají vůbec lákavě. Jsou často prožrané, v těsné blízkosti poškození jsou viditelné kupičky tmavého zrnitého trusu. Kvůli poškození pak rostlinu i plody velmi často napadají houby a další jiné bakterie. Takže během chvíle máte po celé úrodě.

Zimuje ve skleníku

Tento škůdce se navíc velmi rychle množí. Během roku může mít až dvanáct generací. Přezimovat dokáže pouze ve sklenících. Odtud se pak také nejčastěji začne šířit.

Všechno rychle pryč

Vhodnou prevencí je rozvěsit v okolí rajčat feromonové lapače. V případě výskytu je vhodné nejdříve mechanicky odstranit celé napadené listy nebo jejich části, při silném výskytu rostliny ošetřit vhodným přípravkem. Ve sklenících lze výskyt škůdce omezit instalací sítí proti hmyzu ve větracích otvorech. Skleníky a fóliovníky je také dobré nechat přes zimu vymrznout. Pro příští sezonu můžete zkusit rajčata pěstovat společně s některými druhy bylinek, které mnohým škůdcům nevoní. Více o tomto tématu jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci dokázali zlepšit vlastnosti solárních panelů. Fungují i v extrémních podmínkách

Moka konvička aneb dopřejte si šálek voňavých dálek i doma

Udělejte si ovocné Vánoce. Krásné dekorace jim dodají punc...

Špatně upoutaný vánoční stromek na střeše auta se stává...

Tipy pro výběr a starost o živý vánoční stromek, aby vám...

Na namrzlá okna aut platí i levné domácí prostředky

Pozvěte k vám Vánoce okny. Potěšíte nejen sebe, ale i...

Zavřít reklamu