Hyne vaše zahrada suchem? Poradíme vám, jak nejlépe udržet v půdě vláhu

Zahrada 31. července 2018 | 10:24 — Šárka Vondráčková
Po trávníku není už ani stopy, rostliny na zahradě vám doslova vadnou pod rukama. A ani pravidelná zálivka nepomáhá. Zkuste pár fíglů, jak co nejdéle udržet ve vaší zahrádce vlhkost.
Další 4 fotografie v galerii
Ani pravidelná zálivka rostlinám nepomáhá udržet dostatek vlhkosti / Shutterstock

Středně velká zahrada, kde je vysazená zelenina, potřebuje až 20 konví vody, což je okolo 200 litrů. A o tom, kolik stojí kubík vody, není třeba polemizovat. Samozřejmě že nejlevnější variantou je zalévat zahradu dešťovkou. Ale pokud jí nemáte dostatečné množství, vyjde vás letošní zahradničení pěkně draho.

Starý dobrý humus

Pokud má voda dostatek humusu, je nejenom úrodnější, ale také mnohem lépe dokáže zadržovat vlhkost. Huminové látky se pojí s minerálními částicemi a humusojílovité komplexy, které tak vznikají, jsou pro optimální provzdušnění a hospodaření s vláhou zásadní. Díky tomu vláha neodteče pryč a je zásobárnou pro rostliny na dlouhou dobu. Proto je dobré zahradu pravidelně přihnojovat humusem, který si můžete snadno vytvořit třeba v kompostéru. Anebo využijte starý dobrý hnůj.

Rostliny okopejte

Rostliny určitě uvítají, pokud půdu kolem nich jednoduše prokypříte. Díky tomu přerušíte v půdě kapiláry, které jenom napomáhají odpařování vody. Ta pak zůstane hlavně ve spodní části, tedy u kořenů rostlin.

Dejte rostlinám přikrývku

Zkuste také výhodu mulčování. Použít můžete třeba čerstvě posekanou trávu, seno nebo kůru. Záleží, co máte zrovna po ruce. Mulč jednak pomůže udržet v zemi více vláhy, ale také zahubí plevel. Takže vlastně zabijete dvě mouchy jednou ranou. Je sice pravda, že mulč je živnou půdou pro slimáky, ale proti nim můžete vytvořit různé pasti. A jestli nejste příznivci mulčování, pak vhodnou alternativou mohou být různé oblázky nebo štěrk.

Vytvořte jim stín

Pokud máte svou zahrádku v místě, kde není ani kousek stínu, pak je dobré rostliny alespoň z části zastínit. K tomu využijte rostlinné materiály, jako jsou rákosové rohože nebo třeba jutové plachty. Nemusíte se bát. Rostliny budou mít stále dostatek světla, ale díky zastínění nebudou vyžadovat tolik zálivky. Tu je koneckonců také potřeba dávkovat s rozumem. O tom, jak co nejefektivněji zalévat, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Odpočiňte si od nákupního shonu a užijte si vánoční čas v muzeu betlémů

Odpočiňte si od nákupního shonu a užijte si vánoční čas...

Nádherné pláže Evropy, které zatím neokupují davy turistů...

Nádhernou vánoční atmosféru si užijete doslova za humny. Na...

Přírodní skvost Nízkého Jeseníku: Rešovské vodopády jsou...

Nejlepší lázeňská města v Evropě, kde můžete během zimy...

Budoucnost turistiky: Jak budeme cestovat v roce 2028? Trendy...

Zavřít reklamu