Milujete rajčata? Uchovejte si z nich semínka na příští sezonu

Zahrada 10. července 2018 | 13:38 — Šárka Vondráčková
Objevili jste skvělá a chutná rajčata? Tak pokud si je budete chtít příští sezonu vypěstovat ve vlastní zahradě, poradíme, jak z nich získat a uchovat semínka.
Další 4 fotografie v galerii
Chutná rajčata si můžete vypěstovat i sami doma / Shutterstock

Rajčata patří k velice oblíbené zelenině. Skvěle doplní každý salát, jsou výborná na šťávu a omáčky z čerstvých rajčat jsou prostě nenapodobitelné. A i jejich pěstování není nijak náročné. Řada lidí je má i na balkonech. A pokud jste objevili odrůdu, která vám skutečně chutná a máte obavy, zda byste ji sehnali i příští rok, není nic jednodušího, než si uchovat semínka. Není to nic těžkého.

Vydrží až osm let

Semínka z rajčat jsou dlouhověká, jejich klíčivost je pět až osm let, někdy i více. V rajčatech jsou uložena ve slizovitých obalech, který se odstraní díky krátkému kvašení.

Jen kvalitní a zralé

V první řadě si vyberte krásné, plně zralé plody, které jsou zcela vyzrálé, plně vybarvené a snadno jdou oddělit od stopky. Pokud možno berte jen první zrající plody, větší a hlavně zdravé. Ty otrhejte a nechejte je ještě několik dnů dozrát, nejlépe na teplém místě, kde změknou a stanou se vláčnější.

Vymačkejte šťávu

Rajče pak příčně rozřízněte a malou lžičkou vyjměte semínka, pokud možno bez dužiny, která by mohla ztížit promývání semen. Jde to i tak, že naříznutý plod zmáčknete mezi prsty a šťávu se semeny zachytíte do skleničky. Pokud máte odrůdu s velmi malými plody, v tomto případě rajčata rozmačkejte celá.

Kvašení

Semínka i se šťávou dejte do skleničky a nechejte je kvasit v teple, maximálně ale tři dny, jinak už by mohla začít klíčit. Jednou denně zamíchejte tekutinu ve sklenici. Směs potom vyklopte na sítko a proplachujte proudem vody. Jakmile jsou semena čistá, bez slizových obalů, vysypejte je ještě do sklenice s vodou. Díky tomu poznáte, která semena jsou kvalitní, protože půjdou rychle ke dnu, naopak ta nevyvinutá se budou držet při hladině. Ta společně s dalšími nečistotami odstraňte. Podle potřeby proces zopakujte.

Sušení

Semena nakonec rozetřete na papír a nechejte je sušit. Pokud jste je dobře zbavili slizu, nebudou se k papíru lepit. A úplně nakonec je lehce promněte v prstech, aby se stala sypká a lépe se vám s nimi zacházelo. Pokud tato semínka zasadíte do půdy, uvidíte, že začnou klíčit prakticky hned, protože tomu nebrání žádná vrstva na povrchu semene. Semena skladujte v uzavřené sklenici na tmavém a chladném místě Pokud máte semena různých odrůd rajčat, doporučujeme odpovídajícím způsobem označit každou jednotlivou sklenici. Ze semínek si můžete vypěstovat prakticky cokoliv, třeba citroník nebo mandarinku. Více o tomto tématu jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Řecká lyžařská střediska si zamilujete díky zvláštnímu kouzlu tamní přírody i místní gastronomii

Řecká lyžařská střediska si zamilujete díky zvláštnímu...

Darkovičky: Zažijte válečné pevnosti na vlastní kůži a...

Fantastické lyžování za měsíčního světla? I to můžete...

Prestižní galerie zdarma? Proč ne. V Londýně v tom nevidí...

Přátelská Gruzie: Země nedotčená turisty, která nabízí...

Kam vyrazit v zimě na green? Golfové rezorty se často...

Zavřít reklamu