Zahrádkáři, buďte ve střehu! Nastává čas pažravých housenek předivky zhoubné

Zahrada 04. července 2018 | 11:46 — Šárka Vondráčková
Střemchy, trnky, rybíz, jeřáby, třešně. Tím vším nepohrdnou pažravé housenky předivky zhoubné, které stromy i keře během chvíle doslova sežerou. Jejich čas už nastal.
Další 4 fotografie v galerii
Housenky dokáží sežrat prakticky všechny zelené listy / Shutterstock

Pohled na husté pavučiny, které pokrývají desítky stromů, nebývá zrovna příjemný. V nich se ukrývají miliony housenek, které doslova sežerou vše zelené, co jim přijde pod zuby. Stromy i keře jsou po jejich nájezdu prakticky bezlisté. Není také divu, že se jich zahrádkáři děsí. Dokáží jim totiž spasit celou úrodu.

Malí motýlci

Jsou to malí, bílí motýlci s černými tečkami na křídlech. Největší škody napáchají jejich housenky, které žijí po celý svůj život ve velkých houfech. Na konci vývoje si spředou z vláken veliký obal (hnízdo) a v něm se společně zakuklí a ještě ten samý rok se z kukel líhnou 25 mm velcí motýlci. Ti nakladou vajíčka do pupenů stromů, kde přezimují a další rok se z nich líhnou nové housenky, které se opět hladově pustí do zelených listů.

Stromy se vzpamatují

Větší stromy po jejich nájezdu obvykle neuhynou a znovu obrazí. Co se týče menších keříků, jako je třeba rybíz, tam už je riziko větší. A hlavně minimálně rok můžete zapomenout na úrodu.

Postřik na mšice

Ideální je své keře bedlivě hlídat a jakmile se na nich objeví první housenka předivky, je dobré celý keř nebo strom postříkat mospilanem, který se hojně využívá k hubení mšic. Jakmile už jsou housenky zakuklené, postřik zde nepomáhá.

Sbírat a spálit

Jedinou jinou možností, jak eliminovat na příští rok nový výskyt housenek, je sbírat zámotky a ty spálit ještě dřív, než se z nich vylíhnou noví motýli. Občas pomůže i sama příroda, která je zničí mrazíky, případně se stanou potravou hmyzožravých ptáků či parazitických vosiček. Mnohem větší škodu mohou napáchat housenky zavíječe zimostrázového, o kterém jsme psali zde.

Mohou vyvolat i alergii

Přestože housenky nejsou pro zdravého člověka nebezpečné ani hygienicky závadné, některým lidem by potíže způsobit mohly, protože drobné šupinky a štětinky z housenek mohou způsobit alergickou reakci.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jeviště Divadla Hybernia ovládl hvězdně obsazený muzikál Galileo

Chcete letos sklízet levanduli? Právě nastal čas na její...

Potřebujete snadno připevnit poličku? Zkuste ji jednoduše...

Chcete mít doma krásně kvetoucí orchideje? Za trochu péče...

Pořizujete si novou pánev? Myslete na to, na jakém sporáku ji...

Trávník potřebuje péči ještě před začátkem jara....

Známí a právem obávaní škůdci: Jak rozeznat šatní a...

Zavřít reklamu