Nová hrozba pro túje a okrasné dřeviny. Napadá je brouk, který byl považovaný prakticky za vyhynulý

Zahrada 02. července 2018 | 10:27 — Šárka Vondráčková
Sotva se zbavíte jedněch škůdců, už abyste přemýšleli, jak vyhnat ze svých zahrad další. Navíc můžete narazit i na pro vás zcela neznámého, který vám dokáže zničit vaše túje.
Další 4 fotografie v galerii
Krascům a tesaříkům zachutnaly okrasné túje / Pinterest

Na zahradách se objevili staronoví škůdci. Tesaříci a krasci, kteří byli posledních padesát let považováni za ohrožený druh. Živili se převážně jalovci, ale s útlumem pastvy přišli o svůj přirozený biotop. Těmto broukům ale nakonec zachutnaly jiné okrasné dřeviny, a to hlavně túje, které jsou jedny nejrozšířenějších pěstovaných okrasných dřevin.

Návrat tesaříků

Tesařík, zvaný Poecilium glabratum, byl půlstoletí považován za vymřelý druh. Ale v Česku byl znovu objeven v roce 2000, a to na okrasných dřevinách. Chuť na exotické dřeviny dostal také tesařík Semanotus russicus, který je přísně chráněný. Tito broučci napadají hlavně odumírající a oslabené stromy. Proto nepředstavují takový problém.

Požírá túje zevnitř

To ale neplatí o Lamprodila festiva, který umí doslova zabít jindy zdravé dřeviny. Těm pak rezaví jehličí a usychají. Tento 1,5 centimetru velký brouček má kovově lesklý štít, ale hlavně je rychlý a obtížně se chytá. Samička naklade po spáření vajíčka do trhlinek na kůře. Z nich se vylíhnou larvy, které požírají stromek uvnitř. Pak se zakuklí a nové potomstvo se nakonec prožere ven. To, že vám vaši túji napadli právě tito brouci poznáte podle oválných otvorů ve dřevě. Bohužel, to už je ale pozdě. Dřeviny usychají a hnědnou. Ne vždy ale mohou túje reznout po napadení tímto škůdcem. Zkusit můžete i speciální postřik, který pomáhá tújím znovu se zazelenat. Více o něm jsme psali zde.

Ochrana není

Podle odborníků neexistuje před krascem žádná účinná ochrana, protože brouci ničí strom zevnitř. Můžete zkusit zastínit kmeny, protože tento brouk vyhledává osluněná místa. A při nákupu nových sazenic je pečlivě kontrolujte a pokud objevíte malé otvůrky ve dřevě, rozhodně je nekupujte.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Umělá inteligence pátrá po zdroji záhadných rádiových signálů přicházejících z vesmíru

Aby vám květiny dělaly radost i příští rok, je třeba...

Nevíte, jak skladovat ořechy? Zavařte je třeba v mikrovlnce

Nedaří se vašemu vánočnímu kaktusu? Možná děláte tuhle...

Milujete svítící dýně? Vyrobte si tuto dekoraci z balonku a...

Dáváte hřiby do mrazáku? Tak pozor na častou chybu, kterou...

Začíná období sázení vřesu. Pokud o něj budete správně...