Nová hrozba pro túje a okrasné dřeviny. Napadá je brouk, který byl považovaný prakticky za vyhynulý

Zahrada 02. července 2018 | 10:27 — Šárka Vondráčková
Sotva se zbavíte jedněch škůdců, už abyste přemýšleli, jak vyhnat ze svých zahrad další. Navíc můžete narazit i na pro vás zcela neznámého, který vám dokáže zničit vaše túje.
Další 4 fotografie v galerii
Krascům a tesaříkům zachutnaly okrasné túje / Pinterest

Na zahradách se objevili staronoví škůdci. Tesaříci a krasci, kteří byli posledních padesát let považováni za ohrožený druh. Živili se převážně jalovci, ale s útlumem pastvy přišli o svůj přirozený biotop. Těmto broukům ale nakonec zachutnaly jiné okrasné dřeviny, a to hlavně túje, které jsou jedny nejrozšířenějších pěstovaných okrasných dřevin.

Návrat tesaříků

Tesařík, zvaný Poecilium glabratum, byl půlstoletí považován za vymřelý druh. Ale v Česku byl znovu objeven v roce 2000, a to na okrasných dřevinách. Chuť na exotické dřeviny dostal také tesařík Semanotus russicus, který je přísně chráněný. Tito broučci napadají hlavně odumírající a oslabené stromy. Proto nepředstavují takový problém.

Požírá túje zevnitř

To ale neplatí o Lamprodila festiva, který umí doslova zabít jindy zdravé dřeviny. Těm pak rezaví jehličí a usychají. Tento 1,5 centimetru velký brouček má kovově lesklý štít, ale hlavně je rychlý a obtížně se chytá. Samička naklade po spáření vajíčka do trhlinek na kůře. Z nich se vylíhnou larvy, které požírají stromek uvnitř. Pak se zakuklí a nové potomstvo se nakonec prožere ven. To, že vám vaši túji napadli právě tito brouci poznáte podle oválných otvorů ve dřevě. Bohužel, to už je ale pozdě. Dřeviny usychají a hnědnou. Ne vždy ale mohou túje reznout po napadení tímto škůdcem. Zkusit můžete i speciální postřik, který pomáhá tújím znovu se zazelenat. Více o něm jsme psali zde.

Ochrana není

Podle odborníků neexistuje před krascem žádná účinná ochrana, protože brouci ničí strom zevnitř. Můžete zkusit zastínit kmeny, protože tento brouk vyhledává osluněná místa. A při nákupu nových sazenic je pečlivě kontrolujte a pokud objevíte malé otvůrky ve dřevě, rozhodně je nekupujte.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jeviště Divadla Hybernia ovládl hvězdně obsazený muzikál Galileo

Chcete letos sklízet levanduli? Právě nastal čas na její...

Potřebujete snadno připevnit poličku? Zkuste ji jednoduše...

Chcete mít doma krásně kvetoucí orchideje? Za trochu péče...

Pořizujete si novou pánev? Myslete na to, na jakém sporáku ji...

Trávník potřebuje péči ještě před začátkem jara....

Známí a právem obávaní škůdci: Jak rozeznat šatní a...

Zavřít reklamu