Chcete bohatou úrodu paprik? Nezapomeňte jim udělat plot

Zahrada 19. června 2018 | 13:22 — Šárka Vondráčková
Papriky se v létě snadno lámou, dokonce může dojít k vyvrácení celé rostliny. Vytvořte jim proto jednoduchou podpěru v podobě plotu. Je jednoduchý, ověřený a hlavně účinný.
Další 3 fotografie v galerii
Aby se rostliny nezlomily pod tíhou plodů, je potřeba je podepřít / Shutterstock

Běžné polní odrůdy paprik oporu nepotřebují. Dávají totiž plody takové velikosti a hmotnosti, které rostlina dokáže bez problémů udržet. To ale neplatí o hybridních odrůdách, které mají mohutné, ale často křehké větve, které se pod násadou plodů lámou, obzvlášť, když se do toho přidá velký vítr. Takže pokud nechcete přijít o většinu úrody, včas jim udělejte plot.

Pověste je na šňůry

Výroba plotu není nikterak složitá. Pokud pěstujete papriky v záhoně, připravte jim podobnou konstrukci jako pro hrách. Stačí, když za každou paprikou zatlučete asi 1,8 m vysoký kůl. Podél celé řady pak veďte provaz ve výšce 20 – 30 cm od země, od kůlu ke kůlu. Dobře jej natáhněte, aby byl pevný a měl potenciál udržet výhonky s těžkými plody. Jakmile dojdete nakonec, vraťte se v opačném směru podél řady s dalším provazem, který povedete o 20 cm výš a postupně tak vytvoříte „paprikový plot“. Podle růstu rostlin vyvazujeme horní provaz tak, aby byl umístěn asi 15 cm pod hlavním vegetačním vrcholem. Všechny boční výhony paprik potom ponechejte.

Dobré hnojivo

Abyste měli úrodu co nejbohatší, nezapomínejte papriky hnojit. Zkuste toto osvědčené hnojivo, které je navíc přírodní, takže nehrozí, že byste pak do sebe dostávali nějaké chemické jedy. Je z obyčejných banánových slupek.

Důležitý draslík

Slupky nejprve dobře omyjte teplou vodou a použijte přitom třeba houbičku na nádobí. Ta vám pomůže zbavit slupky chemických postřiků, ale přitom si zachovat vlastnosti, které dají hnojivu tu správnou sílu. Potom vložte slupky do většího kyblíku a zalejte vodou skoro až po okraj. Kbelík nechejte stát několik dnů, dokud nebude mít voda tmavou barvu. Tímto krokem se z nich začne uvolňovat draslík, což je látka důležitá pro růst paprik. Hotovou měsí můžete papriky pravidelně zalívat a uvidíte, že vaše úroda bude letos bohatá a velká. Skvělé hnojivo si také můžete udělat z obyčejného plevele. Více o jeho výrobě jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zpěvačka Eva Pilarová podlehla vážné nemoci. Umírala v náručí svého manžela

Žárlivost a urážlivost nejsou ryze lidské vlastnosti. Tyto...

Rozbitá zahradní hadice může ještě posloužit. Snadno z ní...

Jahody lze pěstovat na zahradě i v truhlíku. Pokud se chcete...

Děti milují bunkry a schovky. Vytvořte jim vlastní domek v...

Za bohatou úrodou rajčat stojí i kvalitní a správná...

Plot z tújí vypadá jednotvárně. Stačí ale málo a bude na...

Zavřít reklamu