S čím pěstovat rajčata, abyste je ochránili před škůdci?

Zahrada 09. června 2018 | 11:54 — Šárka Vondráčková
Rajčata patří mezi oblíbené druhy zeleniny. Ale věděli jste třeba, že dokonce dokáží ochránit růže před skvrnitostí a nebo že působí jako přírodní repelent? A to není zdaleka vše.
Další 3 fotografie v galerii
Rajčata patří k nejoblíbenější zelenině / Shutterstock

Pěstování rajčat není žádná věda, pokud víte, jak na to. Jde asi o nejoblíbenější zeleninu, není proto divu, že kdo má šanci a prostor, pěstuje si je sám. Někdo ve skleníku, jiný volně na záhonech a ten, kdo zahrádku nemá, třeba na balkoně. Není totiž nad domácí úrodu. Ale možná, že jste doposud netušili, s čím vším je můžete pěstovat abyste z tohoto soužití vytěžili co nejvíce.

Přírodní repelent

Pokud budete rajčata pěstovat v mobilních nádobách na balkoně, lodžii, nebo terase, budou fungovat jako přírodní repelent. Odpudí především komáry, ale i mravence.

S bazalkou nejenom na talíři

Velkým pomocníkem rajčat je chutná a vonná bylinka bazalka. Rajčata ji prostě mají milují, a to nejenom na talíři. Ideálně je pěstovat je dohromady. Zasaďte na každé dva keříky rajčat jednu rostlinu bazalky.

Důvod je prostý. Bazalka pomáhá rajčatům odolat škůdcům, včetně mravenců. O tom, jak je vypudit z vaší zahrady i domácnosti, jsme více psali zde. Bazalka ale především zlepšuje chuť a vůni jejich plodů. Obě rostliny pak můžete sklízet současně, což oceníte zejména při přípravě pokrmů z rajčat, ať už jde o omáčku nebo salát.

Společně s mátou a česnekem

Podobné účinky jako bazalka má také máta. Odpuzuje mnohé housenky, moly a mravence. Se sviluškou chmelovou si zase poradí česnek. Takže pokud proložíte řádky s rajčaty a okurkami česnekem, bude se tento škůdce stěhovat jinam.

Ochrání angrešt a růže

Naopak rajčata zase spolehlivě ochrání angrešt, pokud jsou vysázené blízko něj. A ještě zajímavější je fakt, že umí ochránit růže před skvrnitostí listů. Pokud ale nechcete vysazovat tyto okrasné rostliny společně, natrhejte pár lístků z rajčat a v odšťavovači z nich získejte šťávu. Tu smíchejte s mnohem větším dílem vlažné vody a špetkou kukuřičného škrobu. Roztokem pak růže postříkáte a ty budou ochráněné alkaloidem solaninem, který se používal jako přírodní insekticid.

S brambory ne!

Rajčata naopak nesázejte v blízkosti brambor, fenyklu, mladých meruněk a kukuřice. U brambor rajčata zvýší náchylnost na plíseň bramborovou, pokud budou vedle kukuřice, najdete na nich housenky molů a vedle mladých meruněk působí rajčata jako inhibitor růstu.

Rajčata jako lék

V geneticky upravovaných rajčatech se biologové snaží pěstovat například vakcínu proti rakovině děložního hrdla. Rajčata obsahují značné množství silného antioxidantu, kterým je lykopen. A ten nejenže rajčatům poskytuje tradiční červenou barvu, ale také snižuje riziko vzniku rakoviny prostaty, vaječníků, děložního čípku a trávicího ústrojí. Lykopen též chrání pokožku před poškozením UV paprsky a dokonce je v tomto směru účinnější než karoten. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Simona Krainová omládla během hodiny, aniž by tekla krev!

Při vaření je velmi významným pomocníkem. Jak správně...

Vyrobte svým mazlíčkům jedinečný narozeninový dort z...

Nealkoholický svařák zahřeje, chutná a zamilují si jej i...

Pár nápadů, jak zužitkovat ruličky od toaletního papíru....

Vertikální zahrádka z palety nezabere místo a vypadá skvěle

Vyrobte si elegantní a zároveň praktické pouzdro z bambusové...

Zavřít reklamu