Zkrášlete si zahradu vlastnoručně vyrobenými betonovými koulemi. Na jejich výrobě není nic těžkého

Zahrada 30. května 2018 | 10:40 — Šárka Vondráčková
Betonové koule jsou stále vyhledávaným doplňkem, který dokáže oživit vaši zahradu. Ale nemusíte vůbec za tyto dekorace zbytečně utrácet, stačí vám k tomu beton, kousek provázku a za chvíli je můžete mít i vy a prakticky zadarmo.   
Další 4 fotografie v galerii
Koule z betonu jsou oblíbenou zahradní dekorací / Internet

Koule z betonu vydrží všechny povětrnostní podmínky a nevyžadují žádnou speciální údržbu. Jejich přípravu zvládnete i sami. Pouze si musíte sehnat někoho, kdo vám pomůže přenést pytel betonové směsi na požadované místo. Zbytek už je hračka a svým způsobem jedno velké modelování.

Provázková koule 

I když jsou hitem spíše plné koule, velice zajímavě vypadají i originální odlehčené varianty. Jejich výroba je taky úžasně snadná.

Potřebujete

  • materiál na obmotávání (buď silnější provázek nebo pruhy látky)
  • nafukovací míč
  • kyblík
  • betonovou směs 
  • gumové rukavice

Místo provázku fleece

Pokud nemáte provázek, ale budete používat látku, tak si ji nejprve nastříhejte na přibližně 1,5 cm široké pruhy. Ideálním materiálem je fleece. Pak si vezměte na pomoc kyblík, který vám bude sloužit jako stojánek. Vnitřek si proto vyložte igelitovou taškou, abyste si ho nezničili a koule se na něj nepřilepila. Na něj posaďte nafouknutý balon.

Ani suchá ani řídká

Teď přichází na řadu trochu „špinavější“ práce. V první řadě si dobře rozmíchejte betonovou směs s vodou. Její konzistence by neměla být příliš řídká, aby směs nestékala, ale zase ani ne moc suchá. Počítejte s tím, že látka nasaje hodně vody.

Hrajte si

Jednotlivé pruhy látky nebo provázku namáčejte do betonu a postupně jeden po druhém vyndávejte, protáhněte mezi prsty, abyste odstranili nadbytečný beton, a cik cak jimi obmotávejte míč. Nemusíte se držet jen jednoho směru. Klidně provázky mezi s sebou křižte, provlékejte je navzájem mezi sebou, aby výsledek vypadal co nejlépe plasticky. Konce provázků nebo látky vždy schovejte pod jiný pruh.

Propíchněte balon

Jakmile jste s výsledkem spokojeni, nechejte beton dobře zaschnout. Balonek uvnitř nakonec propíchněte a opatrně odstraňte, stejně tak i malé kousky betonu, které zůstanou mezi jednotlivými pruhy. Pak už si jenom najděte vhodné místo, kam novou dekoraci umístíte. Chcete si svou zahradu proměnit v romantické místo, kde vám budou poletovat motýli? Vyrobte pro ně krmítko, které je naláká. Návod, jak na to, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Toulky v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví: Pěšky, na kole i lodí poznáte nádhernou přírodu

Toulky v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví:...

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody...

Nezničte zážitky z krásné dovolené sobě ani svému okolí....

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si...

Národní přírodní rezervace Mionší: Vydejte se naučnou...

Tisíc let stará tradice, která je pro Islanďany doslova...

Zavřít reklamu