Zbavte se otravného mechu a plevele z vaší zámkové dlažby jednoduše. Vytáhněte na něj savo

Zahrada 22. května 2018 | 13:32 — Šárka Vondráčková
Několikrát za sezonu se potupně plazíte po kolenou a rvete ze spár zámkové dlažby vyrážející trsy pampelišek či jiného plevele? A co mech? Ten lze odstranit ze zámkové dlažby skutečně těžko. Tento problém lze řešit i jednoduše prostředkem, který máte běžně doma.
Další 4 fotografie v galerii
Plevel prorůstající vaší dlažbou dokáže pěkně pozlobit / Shutterstock

Dlažby jsou velmi oblíbeným zahradním doplňkem. Naše babičky měly zámkovou dlažbu spojenou s neutuchající dřinou. Pokud měla vypadat dobře, bylo třeba pravidelně obejít všechny spáry mezi dlaždicemi s tenkou špachtlí a smetáčkem a odstranit odtud náletové plevele, mechy a další nečistoty. Stejnou anabází si můžete projít i dnes nebo se poohlédnout po méně pracném řešení. Zkuste použít prostředek, který má prakticky každý ve své koupelně. Obyčejné savo.

Na mech i řasy

Je to hrozně jednoduché. Do kýblu si nalijte 4 litry vody a ty smíchejte zhruba s 200 ml sava na bílé prádlo. Potom si vezměte metlu s pevnějšími štětinami a jednoduše tímto prostředkem dlažbu vydrhněte. Savo by se mělo dostat i do spár, kde se často plevelu hojně daří, takže ho tím také zlikviduje.

Jenom musíte dávat pozor, aby se tekutina nedostala na váš trávník nebo květiny. Bohužel byste o ně přišli. Tento likvidátor plevele může použít na kameny, chodníky z cihel i betonu. Dlažba bude za pár dnů vypadat jako nová. Pokud váš trávník dusí mech, zkuste těchto pár rad, jak se jej zbavit. Více jsme na toto téma psali zde.

Plevel na cestě

Pokud nevíte, jak se zbavit plevele na zahradních cestičkách, nalijte na něj neředěný bělící prostředek. Za den či dva pak plevel velmi snadno vytáhnete a díky bělícímu prostředku se už nevrátí.

Rada na závěr

Pokud jste právě ustřihli napadený růžový keř a nechcete chorobu dále šířit, je třeba nůžky vydezinfikovat roztokem z litru vody a půl šálku bělícího prostředku. Nechte pak nůžky oschnout na slunci a potřete je několika kapkami oleje, aby nerezivěly.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jeviště Divadla Hybernia ovládl hvězdně obsazený muzikál Galileo

Chcete letos sklízet levanduli? Právě nastal čas na její...

Potřebujete snadno připevnit poličku? Zkuste ji jednoduše...

Chcete mít doma krásně kvetoucí orchideje? Za trochu péče...

Pořizujete si novou pánev? Myslete na to, na jakém sporáku ji...

Trávník potřebuje péči ještě před začátkem jara....

Známí a právem obávaní škůdci: Jak rozeznat šatní a...

Zavřít reklamu