Chcete mít nejkrásnější trávník? Pak mu dejte možnost se nadechnout pomocí vertikutace

Zahrada 26. března 2018 | 11:51 — Šárka Vondráčková
Také toužíte mít krásný, hustý trávník zářící zelení jako mají v zámeckých zahradách? Můžete jej mít, pokud jej budete pravidelně vertikutovat. Poradíme vám, jak na to.
Další 3 fotografie v galerii
Trávník potřebuje dostat možnost nadýchat se vzduchu / Shutterstock

Někdo má na zahradě krásný a dokonale pěstěný trávník, jiný jej má zase řídký, nažloutlý, vysušený, místy zaplevelený. A to i přesto, že oba jeho majitelé se o ně pečlivě starají, hnojí je a zavlažují. Klíčem ke krásnému trávníku je vertikutace, nebo také provzdušnění. Ta dá trávníku možnost nadýchat se čerstvého vzduchu, aby se mohl lépe zahušťovat, byl zdravý a krásný. Tato metoda je přitom jednoduchá.

Omlazovací kůra

Vertikutace je vlastně omlazovací kůra trávníků. Při ní se trávník „prořeže“ a zároveň pročistí svisle, tedy od travní části ke kořínkům. Travní plocha se tak očistí od mechu, stařiny, cizopasných hub a rozkládajících se zbytků rostlin, které by rašící trávu dusily a znesnadňovaly její růst. Spolu s tím se travní kořínky jemně naříznou, a tím se nastartuje rozrůstání trávníku.

Díky provzdušnění se ke kořínkům dostanou snadněji živiny, světlo, voda i vzduch a trávník může lépe prospívat. Vertikutace navíc funguje i jako prevence před vznikem houbovitých chorob a mechu v trávníku. Tento „zákrok“ navíc omezí i růst dvouděložných plevelů.

Dvakrát ročně

Ošetření trávníku by se mělo provádět ideálně dvakrát do roka, a to na jaře a na podzim. Pro jarní vertikutaci by měl být trávník plně zotaven po zimním období. Ideální jarní dobou na provzdušnění je duben až polovina května, v případě brzkého jara můžeme začít už na konci března. Vždy je potřeba brát v potaz aktuální situaci. Chybou by bylo vertikutovat přemokřenou či namrzlou plochu.

Vhodný čas nastává, když tráva začíná růst. Hloubka provzdušnění by měla být maximálně do 4 mm. Pokud máte před sebou velmi zanedbanou plochu plnou mechu a travní plsti, doporučuje se vertikutovat ještě jednou, nejlépe do kříže. Teprve takto očištěný a ozdravený trávník by se měl pohnojit a případně dosít. U více namáhaných ploch ji lze provádět i častěji, vždy podle momentálního stavu ošetřované plochy.

Čím provzdušňovat

Provzdušňování trávníku nejlépe dosáhnete speciálními stroji, takzvanými vertikutátory. Ty mají hřídele s vertikutačními noži a pružinami. Některé modely mají hřídele snadno výměnné, hřídele jiných strojů jsou osazeny kombinací nožů a pružinek. Nože citlivě nařezávají drny a pružiny pak shrabávají veškerý odpad do sběrného koše. Vertikutátory se dají sehnat jak mechanické, tak i elektrické nebo na benzín.

Záleží na tom, čemu dáváte přednost i kolik peněz chcete do takového stroje investovat. Mechanické provzdušňovače lze koupit již zhruba od tisíce korun. Nezapomeňte tyto stroje také pravidelně udržovat. O tom, jak na to a na co si dát pozor, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Simona Krainová omládla během hodiny, aniž by tekla krev!

Při vaření je velmi významným pomocníkem. Jak správně...

Vyrobte svým mazlíčkům jedinečný narozeninový dort z...

Nealkoholický svařák zahřeje, chutná a zamilují si jej i...

Pár nápadů, jak zužitkovat ruličky od toaletního papíru....

Vertikální zahrádka z palety nezabere místo a vypadá skvěle

Vyrobte si elegantní a zároveň praktické pouzdro z bambusové...

Zavřít reklamu