Neseďte za kamny, vaše zahradní nástroje volají po důkladné revizi

Zahrada 16. března 2018 | 14:43 — Šárka Vondráčková
Březen za kamna vlezem, duben, ještě tam budem. Tak toto přísloví určitě neplatí pro zahrádkáře. Právě pro ně bývá březen měsícem velkých příprav. K tomu patří nejenom zahrádky, ale také kontrola potřebného nářadí.  
Další 2 fotografie v galerii
Nářadí je potřeba po zimě kompletně zkontrolovat / Shutterstock

Vaše zahradnické nářadí leželo celou zimu ladem a odpočívalo. Než se ale na plno pustí zase do práce, je potřeba vše zkontrolovat, opravit, seřídit, případně vyhodit a dokoupit nové.

Ruční nářadí

Rýče, lopaty, vidle, hrábě, motyky a další. To jsou nezbytně „zbraně“ každého správného zahrádkáře. Po zimě je zkontrolujte, jestli nemají uvolněné nebo poškozené dřevěné části, případně ho očistěte od zbytků hlíny a zkontrolujte i ostří rýčů, které je potřeba pravidelně brousit. Přeci jen, tupým rýčem byste toho moc neudělali.

Stroje s elektrickým motorem

Kontrola těchto pomocníků je většinou velmi jednoduchá a nezabere nám mnohdy víc jak několik desítek minut. Stačí, když se podíváte na to, zda se na elektrickém vedení nepodepsaly zuby myší, krys nebo jiných hlodavců. Sledujte, jestli není někde naprasklý plast, a ujistěte se, zda jsou všechny šrouby a matky dobře utažené.

Stroje na akumulátorový pohon

V tomto případě je třeba se zaměřit hlavně na akumulátor. Pokud jste ho správně zazimovali, mohla by problém snížené kapacity vyřešit nabíječka, která u lepších strojů má i mnoho programů na oživení a revitalizaci baterie. Jinak i v tomto případě se ujistěte, jestli není porušeno elektrické vedení nebo kryt stroje. Většinou se u akumulátorových strojů nic jiného zkontrolovat nedá.

Stroje na pohonné hmoty

Stejně jako u strojů s elektrickým motorem i zde zkontrolujte, jestli nedošlo k porušení přívodního kabelu. Jde o vaši bezpečnost, takže tento krok nikdy nevynechávejte. Utáhněte také šrouby a matky, zkontrolujte neporušenost krycího šasi. U benzínových sekaček je potřeba zjistit, zda je v motoru dostatek oleje a zda je stále kvalitní.

Nejlepším řešením před sezonou je však olej zcela vyměnit. Také se podívejte na filtry, zda v nich nezůstali po zimě pavouci nebo jiný hmyz, který si zde udělal své útočiště. Důležitá je také kontrola nože, který je potřeba nechat pořádně nabrousit. Sekačku celou pečlivě očistěte, především její podvozek. A pomalu se můžete pustit do přípravných prací na zahradě. Více na toto téma jsme psali zde

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čínský fúzní reaktor dosáhl šestkrát větší teploty než Slunce. Ovládnou vědci obrovskou sílu?

Při vaření je velmi významným pomocníkem. Jak správně...

Vyrobte svým mazlíčkům jedinečný narozeninový dort z...

Nealkoholický svařák zahřeje, chutná a zamilují si jej i...

Pár nápadů, jak zužitkovat ruličky od toaletního papíru....

Vertikální zahrádka z palety nezabere místo a vypadá skvěle

Vyrobte si elegantní a zároveň praktické pouzdro z bambusové...

Zavřít reklamu