Jaro se pomalu blíží, je čas připravit vaši zahradu

Zahrada 26. února 2018 | 14:28 — Šárka Vondráčková
Pomalu se blíží čas, kdy je potřeba připravit zahradu na jaro. Právě únor a březen jsou těmi nejvhodnějšími měsíci. Představíme vám krok za krokem vše, na co byste během jarních příprav určitě neměli zapomenout, aby byla vaše úroda bohatá.
Další 4 fotografie v galerii
Než se zahrada zazelená, je potřeba ji ošetřit a připravit / Shutterstock

Po měsících „lenošení“, je to znovu tady. Vaše zahrada vás bude opět potřebovat. Co vše je potřeba udělat, aby stromy měly dobrou úrodu, váš trávník byl bohatě zelený a vaše zahrada brzy kvetla? Níže máte seznam těch nejdůležitějších úkonů.

Ze stromů setřásejte sníh

Zima ještě neskončila. Kromě mrazu nás tak může překvapit ještě i sníh. Abyste ochránili své stromky a keře, těžký mokrý sníh z nich raději pravidelně setřásejte, aby se nepolámaly. Naopak je dobré nechat sníh pod korunami stromů, ochráníte tak kořeny před silnými mrazy. Pokud máte promrzlý trávník, raději po něm nechoďte, mohl by se poškodit.

Citlivé venkovní rostliny, stálezelené keře, azalky a také například choulostivější trvalky je nutné před mrazem a větrem chránit. Můžete k tomu použít zástěny a chvojí. Naopak při oblevě dejte pozor na skalku, aby suchomilné rostliny nepoškodila voda z tajícího sněhu.

Stromy proklestěte 

Máte-li na své zahradě ovocné stromy a keře, tak v období od prosince až po konec března byste měli stromy a keře prostříhat. Vhodnými adepty na prostříhání větví jsou pouze jádroviny a bobuloviny. Prostříháním větví tak dodáte stromům novou vitalitu. Věděli jste, že si ovocné stromy můžete pěstovat i na balkóně? Pokud to chcete zkusit, naše rady najdete zde. Pokud máte živý plot, je dobré ho také zastřihnout. Rovněž je vhodné připravit si řezy kvalitních zdravých roubů jádrovin a peckovin, popřípadě řízků drobného ovoce pro zakořenění na jaře. Řez dřevin ale nikdy nedělejte za silných mrazů. A už v únoru či nejpozději v březnu je potřeba ovocné stromky postříkat proti škůdcům a chorobám. Půdu pod stromy okopejte a plečkujte, nastelte vhodnou organickou hmotu, čímž zabráníte odpařování vody.

Osejte holá místa v trávníku 

Trávníky se v tomto období hlavně čistí a hnojí kompostem. Chcete-li založit nový trávník, je třeba začít s přípravnými pracemi, jakmile rozmrzne půda. Nově osít můžete koncem března také vyšlapaná a holá místa. Pokud na trávníku přes zimu vyrostl mech, zbavíte se ho pečlivým rozrušením a prohrabáním ostrými hráběmi, případně rozhozením dolomitického vápence či speciálního přípravku proti mechu.

Dobijte živinami půdu

V předjaří je třeba záhony pohnojit. Připravte si k tomu kompost nebo jiné organické směsi a půdu prokypřete. Tyto práce dělejte hned, jakmile půda rozmrzne a je ještě vlhká. Ušetříte si námahu s pozdějším zaléváním a plením. Dopředu si také promyslete, co vše si na záhony zasadíte. Pokud se rozhodnete pro ranou zeleninu nebo třeba letničky, pokryjte záhony fóliovými nebo skleněnými kryty, aby se půda stačila prohřát.

Zasejte trvalky

Pomalu můžete vysázet semena trvalek, která musejí projít mrazem. Tyto trvalky nechte na zahradě zapadnout sněhem, pokud ještě nějaký bude. Pokud již není sníh a půda není zmrzlá, pečlivě zalévejte okrasné stálezelené keře, jehličnany a listnáče. Rovněž zkontrolujte uložené hlízy jiřinek a mečíků. Najdete-li plíseň, očistěte je a uložte na sušším místě. Vysaďte do truhlíků hlízy begonií.

Nezapomeňte na nářadí 

Právě teď je vhodná doba na to, abyste si zkontrolovali, ošetřili a opravili zahradní nábytek a pracovní náčiní, které budete potřebovat. Nářadí očistěte od zbytků zeminy, nabruste si rýče a motyky, zrezivělé části oškrábejte. Proti vlhkosti je vhodné natřít kovové a dřevěné části olejem.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Odpočiňte si od nákupního shonu a užijte si vánoční čas v muzeu betlémů

Odpočiňte si od nákupního shonu a užijte si vánoční čas...

Nádherné pláže Evropy, které zatím neokupují davy turistů...

Nádhernou vánoční atmosféru si užijete doslova za humny. Na...

Přírodní skvost Nízkého Jeseníku: Rešovské vodopády jsou...

Nejlepší lázeňská města v Evropě, kde můžete během zimy...

Budoucnost turistiky: Jak budeme cestovat v roce 2028? Trendy...

Zavřít reklamu