Popel z kamen nevyhazujte! Pohnojte s ním ještě zahrádku, a to klidně i v zimním období

Zahrada 19. ledna 2018 | 12:05 — Marie Drahá
Přikládat v zimě pod kotlem, v kamnech nebo do krbu má hned dvě výhody - kromě toho, že máte doma tepleji než při topení plynem, můžete ještě využít popel. Je často opomíjeným, přitom skvělým hnojivem na zahrádku i na pole.
Další 3 fotografie v galerii
Nezáleží na tom, jestli použijete popel z kamen nebo z venkovního ohniště / Pexels

Odhaduje se, že rodinný dům, kde se topí dřevem, peletami nebo briketami, vyprodukuje za sezonu přibližně třicet kilogramů popela. Místo toho, abyste jím zbytečně plnili popelnici, jej přitom můžete ekologicky zužitkovat. Ostatně nejde o žádnou novinku, popel z kamen běžně využívali už naši předkové. Je to jednoduché a taky levné.

Ocení jej cibuloviny i drobné ovoce

Popel je zásaditým hnojivem plným minerálů. Obsahuje podle odborníků vysoký obsah vápníku, draslíku, hořčíku i fosforu. Hnojit s ním lze záhony se zeleninou, bramborami, drobné ovoce, sype se i ke stromům. Využít jej můžete i na zahrádce před domem, kde máte okrasné rostliny. Hlavně těm ale svědčí pouze dřevěný popel. V péči o rostliny lze využít i banánové slupky.

Záhony nebo pole je možné posypat popelem přímo, a to klidně i v zimním období. Pokud si jej schováte, je dobré jím pohnojit porytý záhon před úpravou. Popel lze ale přidat také do kompostu. Pokud topíte pouze dřevem, dřevěnými peletami nebo briketami, neobsahuje žádná chemická pojiva ani těžké kovy, je přírodní. Ostatně i v tomto případě platí přímá úměra - čím kvalitnější otop, tím kvalitnější hnojivo. Někdo proto doporučuje dávat popel z uhlí jenom ke stromům.

Dřevěný popel je rozpustný i ve vodě, hnojit lze také tímto způsobem. Doporučuje se v poměru půl kila popele na litr vody. Množství vystačí na plochu pět metrů čtverečních.

Levně a bez chemie

Výhody zužitkování popela jsou nesporné. Nejenže ušetříte stovky korun za kupovaná hnojiva, ale především se vyhnete chemii! A pokud už si doma zeleninu pěstujete, a záleží vám na to, co jíte, je to přece jedna ze základních podmínek.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

NASA odstartovala průlomovou misi. Sonda Parker míří vstříc slunečnímu žáru

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to

Změňte si barvu hortenzie na přání, třeba pomocí alobalu a...

Padají vám větve pod tíhou plodů k zemi? Poradíme, co...

Chystáte se na kolo se svým psem? Máme pro vás pár dobrých...

Váš gril bude zářit čistotou. Máme pro vás tip, jak ho...

Je vám horko? Vyrobte si vlastní klimatizaci, která skutečně...