Tulipány jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů. Právě teď je čas jejich výsadby!

Zahrada 19. října 2017 | 11:50 — Anna Novotná
Právě teď je ideální období pro výsadbu těch cibulovin, které mají zahradu zdobit na jaře. Nejstarší, nejznámější a nejčastěji pěstovanou cibulovinou jsou tulipány. Patříte i vy mezi milovníky tulipánů? Pak nezmeškejte správný čas na jejich výsadbu.
Další 4 fotografie v galerii
Tulipány jsou oblíbené především díky jejich rozmanitosti a nádherným barvám / Pixabay

Mezi cibulovinami zaujímají tulipány prvenství pro nesmírně bohatou variabilitu barev, tvaru květů, výšky i doby kvetení. Tulipány patří již delší dobu mezi nejoblíbenější jarní květiny.

Jak cibule tulipánů správně sázet, abyste se z nich mohli na jaře těšit?

Tulipány jsou poměrně rezistentní vůči mrazu, dobře se jim daří na slunném stanovišti, na půdu nemají zvláštní nároky, potřebují jen, aby byla dostatečně propustná.

V prvním roce po výsadbě nebo při pozdním vysazení se doporučuje zakrýt osázené místo vrstvou rašeliny nebo klestím.

Tulipány vysazujeme od konce září do konce října. Sázet cibulky můžete dokonce i v listopadu nebo v prosinci, dokud ještě půda není promrzlá a nemrzne, a to z toho důvodu, že než udeří mrazy, musí cibulky dobře zakořenit, aby zimu přežily.

Obecně platí, že cibulky by se měly sázet do hloubky, která je třikrát větší než jejich výška. Například tedy cibuli o výšce 5 cm byste měli zasadit do hloubky minimálně 15 cm. Čím jsou tulipány sázeny hlouběji, tím méně se dělí a mají větší květy.

Cibule sázíme buď ve skupinách po více kusech. Co se týká vzdálenosti mezi cibulemi, tu si můžete zvolit sami, ale neměli byste zapomínat na to, že i pro své kořeny potřebují určitý prostor. V případě tulipánů je to cca 15 cm. Cibule můžeme sázet i do smíšených výsadeb s poměnkami nebo maceškami na vzdálenost 25–30 cm.

Cibule o průměru 2,5–3 cm sázíme do středně těžké až lehčí dobře odvodněné půdy s neutrální reakcí, na stanoviště nejméně 14 dní předem hluboko zryté a vyhnojené dobře rozleželým kompostem. Mají rády slunce, ale pokud budou několik hodin ve stínu, určitě jim to neublíží. Cibulkám tulipánů svědčí, když je zasadíte do chladnější půdy. Pokud je půda příliš teplá, začnou v ní brzy zahnívat. Ideální teplota půdy pro výsadbu tulipánů je ±5-15 °C. Vysazené sazenice zalejeme, aby do zimy dobře zakořenily.

Když zapomenete vysadit na podzim

Zapomeneme-li vysázet cibule na podzim, necháme je přes zimu v chladné, bezmrazé místnosti a vysadíme je brzy na jaře. V místech s větším množstvím srážek je vhodné dát pod cibule tulipánů (podobně jako u ostatních cibulnatých a hlíznatých květin) třícentimetrovou vrstvičku písku jako drenáž.

Přesazování

Zahradní tulipány bychom měli přesazovat každoročně nebo aspoň po 2 až 3 létech. Jestliže cibule po zatažení listů nevyzvedneme ze země, vytvoří se v příštím roce z dceřiných cibulek trs rostlin, což se v dalších létech opakuje a rostliny postupně slábnou a nekvetou. Pouze botanické tulipány můžeme ponechat na místě více let, aniž tím utrpí jejich kvetení.

Pokud jste milovníky nejen krásných květů, ale také dekorací, zkuste něco velmi originálního. Jak ze staré konve vytvořit parádní dekoraci na vaši zahradu jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Filmový festival zahájen: Okouzlující Daniela Peštová ohromila Vary!

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal

Chybí vám miska na party? Vyrobte si ji z konfet nebo...

Úžasné podtácky pod vaše skleničky vás nadchnou. Jsou z...

Ještě jste neořezali své ovocné stromy? Je nejvyšší čas!

Co se starými legínami? Upleťte si z nich polštář