Jak se zbavit vosího hnízda a jak vosám zamezit v budování nového

Zahrada 30. srpna 2017 | 08:42 — Anna Novotná
Vosy a sršně jsou nepříjemnými společníky. Občas se dokonce rozhodnou uhnízdit se v naší bezprostřední blízkosti, což skoro každého zbaví klidu a pocitu bezpečí. Pokud bydlíte přímo pod střechou, máte rodinný dům, nebo půdu, nejspíš jste se už s vosími hnízdy setkali několikrát. Jak se jich zbavit a jak vosám zamezit v budování nového hnízda?
Další 4 fotografie v galerii
Vosí hnízdo nechce mít ve své blízkosti nikdo. / Shutterstock

Nedovolte vosám vybudovat hnízdo

Na jaře samice vyhledávají vhodné místo, na kterém začnou budovat plástve, do kterých pak kladou první vajíčka. Kolonie se nejčastěji rozrůstá do počtu 2-5 tisíc jedinců a hnízdo může mít klidně 20 - 30 centimetrů. To je něco, s čím opravdu nechcete bojovat vlastníma rukama. Buďte proto ve střehu a jakmile uvidíte, že v blízkosti vašeho bydliště poletuje osamělá vosa, která sem tam zalétne do nějaké skuliny, ihned ji vyžeňte.

Můžete na ni nastříkat sprej proti hmyzu, nebo místo, kam zalétává něčím vyplnit. Nejčastěji si můžete všimnout, že vosa zalétla do skuliny mezi zděným obložením baráku, do dřevěného obložení, pod střechu, na půdu, do prostoru pod nebo nad střešním oknem. Pro jistotu hlídejte každé místo, které je pro výstavbu hnízda bezpečné. Skvělým místem je například i hromada dříví na zahradě.

Na vlastní pěst

Pokud už se u vás vosy zabydlely, budete zajisté chtít hnízdo co nejrychleji odstranit. Určitě se do jeho likvidace nepouštějte v případě, že jste alergičtí na vosí bodnutí, nebo máte z vos panický strach a pravděpodobnost, že zazmatkujete, je vysoká. Pokud se na to cítíte, oblečte si ochranný oděv – dlouhý rukáv a dlouhé nohavice. Nohavice zastrčte do ponožek a ty do bot, rukávy zastrčte do rukavic. Nejedná se o stoprocentní ochranu, pouze o nutné minimum.

Na likvidaci hnízda si vyberte spíš podvečer, kdy jsou vosy klidnější, stejně jako velmi brzo ráno. Tak jako tak si naplánujte únikovou cestu v případě nouze. Myslete také na to, zda nemůže likvidace hnízda ohrozit i jiné lidi. Jestliže se jedná o rozsáhlé hnízdo, nikdy se ho nepokoušejte zničit sami.

Postříkejte hnízdo

V obchodech je k dostání několik postřiků, kterými se můžete menšího hnízda zbavit. Vždy pozorně čtěte návod k použití. V ochranném oděvu zamiřte na hnízdo a stříkejte na něj zhruba patnáct vteřin a pak rychle utečte. Nechte postřik působit přes noc a ráno hnízdo zdálky prozkoumejte. Pokud kolem něj stále létají vosy, postup k večeru opakujte. Jakmile zjistíte, že je hnízdo mrtvé, shoďte jej dlouhým klackem, opatrně prozkoumejte, nastříkejte další postřik a hnízdo i s vosami neprodleně vyhoďte.

Použijte dým

Vosy můžete ze svého hnízda vyhnat rovněž pomocí kouře. Pokud to umístění hnízda dovoluje, rozdělejte v jeho blízkosti oheň. Můžete vytvořit malé ohniště, nebo pod hnízdem zapálit gril. Dým bude stoupat vzhůru přímo do hnízda. Vosy se začnou dusit a ve vlastním zájmu začnou hnízdo opouštět. Mějte na paměti, že toto je vhodné pro odlehlejší místa, kde oheň nemůže zapálit váš dům, nebo vyplašené hnízdo napadnout ostatní lidi. Pokud se jedná o vosí hnízdo nad oknem, můžete zkusit zapálit i několik vonných tyčinek. Dům vám nezapálí a vosám vonět nebudou.

Vosy utopte

Tato metoda je pro hodně silné povahy, jelikož se dostanete do bezprostředního kontaktu s vosím hnízdem. Je vhodná především pro zavěšená hnízda. Potřebovat budete kýbl s vodou, látkovou tašku bez děr a stuhu. Rychle a opatrně navlékněte tašku na hnízdo a nahoře utáhněte provázkem. Stáhněte z větve, vhoďte do kýble s vodou, ponořte klackem a na tašku položte velký kámen. Pro jistotu na kýbl položte ještě víko, nebo prkno. Vosy jsou občas schopné se prokousat. Při správném provedení budou do rána vosy mrtvé.

Nejlépe zavolejte odborníky

Jestliže se jedná o opravdu velké hnízdo, nebo na něj přímo nevidíte, není čas hrát si na hrdiny. Nikdy nemůžete vědět, jak velké hnízdo je a kolik vos v něm již žije. Neodborným zásahem riskujete zdraví své i dalších lidí. Likvidace vosího hnízda odborníky vás přijde na zhruba dva tisíce korun, ale budete mít jistotu, že se nikomu nic nestane. Pokud se jedná o ohrožení veřejného prostranství, můžete zavolat i hasiče, kteří vás hnízda zbaví zadarmo.

Mrazí vás z toho v zádech? Není divu. Běžte pro jistotu zkontrolovat všechna zákoutí, dokud je ještě čas a případná hnízda nejsou tak rozsáhlá.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Roman Vojtek se stane potřetí otcem. Krásná manželka Petra skrývala bříško půl roku

Pokud míříte k vodě, měli byste znát fígle, jak šikovně...

Vyžeňte pavouky z vašeho domu. Zaručené tipy, po kterých se...

I alergici si mohou dopřát polštáře a peřiny z peří....

Vyrobte si z rajčatových listů postřik proti mšicím....

Zalévání stromů. Mnoho lidí se při této zdánlivě...

Staré cihly nevozte na skládku, ještě vám mohou dobře...

Zavřít reklamu