Vertikální paletová zahrádka

Zahrada 26. srpna 2017 | 09:17 — Simona Hrušková
Recyklace je v současném bytovém designu zvučné téma. A využití starých palet je zkrátka trendy. Tyto dřevěné prvky působí nejen zajímavě, ale dokáží udělat i velkou službu – třeba jako závěsy na květiny.
Z palet může být nejen nábytek, ale i vertikální květinová stěna. / Shutterstock

Velkou výhodou osázených palet je jejich variabilita. Palety se dají použít jak v interiéru, tak v exteriéru. Je možné je umístit na balkóny, terasy i do zahrady a to buď uchycením na stěnu, nebo pouhým postavením na zem. Tento systém vertikálního pěstování je velmi praktický, jelikož šetří místo, přitom máte třeba oblíbené bylinky pěkně po ruce.
Recyklace je v současném bytovém designu zvučné téma. A využití starých palet je zkrátka trendy. Tyto dřevěné prvky působí nejen zajímavě, ale dokáží udělat i velkou službu – třeba jako závěsy na květiny.

Příprava palety

Paletu, kterou si jednoduše seženete v nějakém místním obchodě, očistíte pomocí smirkového papíru tak, aby na jejím povrchu nebyly třísky.

Pokud z palety vyčnívají hřebíčky či jiné ostré předměty, rovněž je odstraňte, například pomocí kleští. Paletu můžete také nalakovat, přirozenější je však ponechat ji v původním stavu. Vyhněte se nákupu palet se značkou HB, u nichž byly při výrobě použity chemikálie. 

Zajištění zadní strany a boků

Jakmile je paleta očištěna, je nutné zajistit její zadní stěnu tak, aby z ní následně neunikala zemina. Pro zavření zadní části použijte dřevěnou desku (připevníte ji pomocí hřebíků), případně odpadní igelit. Před tím ještě na zadní část nasponkujte netkanou textilii, ideálně v dvojité vrstvě, aby vydržela nápor zeminy.
Kromě zadní části stejným způsobem zajistěte také boční strany palety. Při upevňování textilie vám postačí klasická sponkovací pistole. Upevnění dna a stran je důležité, proto jej provádějte po krátkých úsecích.

Výsadba rostlin

V další fázi už můžete vysadit vybrané druhy rostlinek. Osazování rostlinami provádějte nejprve v zamýšlené vrchní části palety. Tu přitom ještě stále máte v horizontální poloze na zemi dnem vzhůru.

Jakmile jsou rostlinky vysazené, nasypte do palety zeminu. Pokračujte ve vysazování rostlinek, které pečlivě zahrňte zeminou, aby neměly odkryté kořeny. Pamatujte na to, že větší rostliny mají být ve spodní části, aby neclonily těm menším.
Zhruba jeden týden nechte paletu na zemi, pak ji zvedněte do úhlu 45 stupňů. Opět po týdnu ji už můžete postavit kolmo a vertikální zahrádku máte hotovou.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Fenomén Airbnb: I levné bydlení se vám může pořádně prodražit. Na co si dát pozor?

Fenomén Airbnb: I levné bydlení se vám může pořádně...

Navštivte nejkrásnější místa a zákoutí Krakova....

Deset nejúžasnějších muzeí na světě. Tip na podzimní...

Nezapomenutelný zážitek: Objevte kouzlo liduprázdné zěmě,...

Nádherná místa, kde se můžete koupat po celý rok. Zadarmo...

Prodlužte si léto. Krásné pláže, teplé moře i starověké...