Připravte si doma hřejivý ajurvédský Masala chai, v zimě se bude hodit

Recepty 20. října 2018 | 11:03 — Veronika Prášilová
Prohřeje, pohladí na duši a dodá rychlou energii. Navíc má díky kombinaci několika druhů koření široké zdravotní účinky. A ví se to už tisíce let. Řeč je o ajurvédském čaji, který se v zemi svého původu, v Indii, nazývá Masala chai, v Americe jej dostanete spíše pod názvem Yogi.
Další 3 fotografie v galerii
Koření přidávané do této směsi má úžasné účinky / Internet

Masala chai je v Indii velmi populární. Vznikl na základě principů prastarého lékařského učení Ajurvéda, jehož cílem je nejen zdravé tělo, ale i mysl. Základem čaje je směs koření složená z hřebíčku, skořice, zázvoru, kardamomu a pepře.

Účinná síla koření

Výluh koření rychle rozproudí krevní oběh, díky čemuž má okamžitý zahřívací efekt. Čaj se podává s mlékem a oslazený cukrem či medem, které dodají tělu rychlou energii.

Zajímavostí je, že čaj do směsi koření začali přidávat až Britové, kteří v polovině předminulého století počali v Indii kultivovat tamní planě rostoucí čajovník a zakládat plantáže.

Vlastnosti, které závidí leckterý čaj

V čem je největší plus jednotlivých složek tohoto lahodného nápoje? Zázvor má antivirové a antibakteriální účinky, snižuje cholesterol a upravuje nízký tlak. Hřebíček je přírodní dezinfekce a analgetikum, často užívané při bolesti zubů.

Skořice pomáhá při nachlazení, chřipkách a zažívacích obtížích, kardamom mírní záněty a pepř stimuluje krevní oběh, což sekundárně působí i na sexuální aktivitu.

Snadná příprava

A nyní už je jen na vás, zda si tuto směs koření a černého čaje pečlivě připravíte doma od počátku až do konce, anebo raději sáhnete v obchodě po balíčku těchto blahodárných přísad. Ty už pak snadno smícháte právě s černým, a nikoli jiným čajem, celou směs osladíte a zalijete mlékem.

A ani v tomto případě se fantazii meze nekladou. Protože pokud přidáte do směsi vaše jiné oblíbené koření, neuděláte chybu. Například muškátový oříšek dokáže s chutí tohoto čaje udělat příjemnou změnu.

A pak už se jen pohodlně zachumlejte do deky k televizi a k tomu si zapalte třeba příjemnou aromalampu. Tipy, jak si ji můžete vyrobit sami doma, najdete třeba v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Zavřít reklamu