Vitamínová bomba, která vás vytáhne z kocoviny! Skvělá i jako rychlá a výživná svačinka

Recepty 01. dubna 2017 | 06:00 — Anna Novotná
Tahle vitamínová svačinka je rychlá, chutná a navíc vám pomůže i při kocovině! Nevěříte? Vyzkoušejte!
Banánovo mangové smoothie / Shutterstock

Banánovo mangové smoothie je nejen chutné, ale i zdravé.

Banány

Banány obsahují tři přírodní cukry. Sacharózu, fruktózu, glukózu společně s vlákninou. Banány jsou značným zdrojem energie. Obsahují tryptofan, aminokyselinu přeměňující se  v těle na serotonin, který je znám svým relaxačním a náladu zlepšujícím účinkem. Vitamín B6 obsažený v banánech reguluje hladinu krevního cukru, která ovlivňuje náladu. Díky vysokému obsahu vlákniny pomáhají banány obnovit normální funkce střev.

Jedním z nejrychlejších způsobů, jak překonat kocovinu, je vypít banánový mléčný koktejl oslazený medem nebo javorovým sirupem. Mango je plné antioxidantů a máta se uplatňuje při léčbě všech druhů žaludečních obtíží. Banány uklidňují žaludek, společně s medem upravují hladinu krevního cukru a mléko hydratuje. 

Mango

Mango je lahodné a šťavnaté ovoce s výraznou a osobitou chutí i vůní. Toto tropické ovoce má neobvykle vysoký obsah hned tří antioxidantů – Vitaminu C, E a betakarotenu. Všechny tyto antioxidanty jsou nezbytné pro náš imunitní systém a chrání naše tělo před volnými radikály a stárnutím buněk. 

Ze všech druhů ovoce má mango nejvyšší podíl vitaminu A a jedno mango o hmotnosti 300 g zcela doporučenou denní dávku vitamínu A. 

Konzumace manga udržuje pokožku v dobrém stavu. Je dokázáno, že následkem nedostatku vitaminu A se pokožka vysušuje a tvoří se na ní šupiny. Mango přispívá k jejímu přiměřenému zvlhčování a pomáhá udržovat její správný odstín.

Máta

Máta peprná patří mezi nejznámější léčivky a používá se k léčení už tisíce let. Pěstuje se téměř po celém světě. Máta podporuje trávení, odstraňuje křeče v trávicím traktu a zmírňuje nadýmání. Působí také proti průjmu a zvracení. Máta peprná podporuje chuť k jídlu, zvláště při potížích se žlučníkem. Tahle voňavá bylinka dezinfikuje a pomáhá léčit záněty dýchacích cest.

Med

Med je pro svou sladkou chuť oblíbenou pochoutkou, která se díky svým blahodárným účinkům řadí i mezi bohatství přírodní medicíny

  • 2 banány
  • 1 větší mango 
  • 500 ml mléka 
  • 8 lžic bílého jogurtu (nejlepší je jogurt řecého typu, obsahuje hodně bílkovin)
  • 3 lžičky medu
  • svazek máty

Postup

Oloupeme banány a rozmixujte dohladka spolu s dužinou z manga, mlékem a jogurtem. Dochutíme medem, přidejte lístky máty a  ještě krátce promixujte. A máme hotovo!

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Roman Vojtek se stane potřetí otcem. Krásná manželka Petra skrývala bříško půl roku

Pokud míříte k vodě, měli byste znát fígle, jak šikovně...

Vyžeňte pavouky z vašeho domu. Zaručené tipy, po kterých se...

I alergici si mohou dopřát polštáře a peřiny z peří....

Vyrobte si z rajčatových listů postřik proti mšicím....

Zalévání stromů. Mnoho lidí se při této zdánlivě...

Staré cihly nevozte na skládku, ještě vám mohou dobře...

Zavřít reklamu