Jak vyčistit zašlý koberec

Ostatní 19. prosince 2019 | 17:15 — Anna Novotná
Proč hned kupovat nový koberec, když ten váš je zašedlý? Nebudete potřebovat ani drahé chemické přípravky. Zkuste starý dobrý trik, který funguje a koberci vrátí zašlou slávu.
Dalších 5 fotografií v galerii
Stále krásný koberec / deníkPlus.cz

Domov je místem, kde bychom se měli cítit příjemně. Když si pořizujeme nové věci, vždy pěkně voní novotou a jejich vzhled je téměř dokonalý. Vše má ale svou životnost a na věcech postupně rozeznáváme stopy, které má na svědomí zub času. A právě koberce patří k nejvíce zatěžovaným předmětům v domácnosti. 

Než vezmete do ruky kýbl s vodou, ujistěte se, jaký materiál vám doma na podlaze leží. Na vlněné a hedvábné koberce by voda přijít neměla. Mohla by totiž poničit pevnost vláken. Zde se pak vyplatí použít tzv. suchou variantu.

I když nemáte čistič na koberce po ruce, nepropadejte panice, na skvrny lze použít i to, co běžně doma máte. Lety prověřeným přípravkem je jedlá soda. 

Co budeme potřebovat? 

  • 1 polévkovou lžíci sody
  • 1/3 šálku octa
  • 1 lžíce prostředku na mytí nádobí
  • 1,5 šálku vřelé vody

Jak na to?

Nejprve smíchejte všechny přísady a nalijte je do rozprašovače. Důkladně protřepejte. Opatrně postříkejte koberec. Nechejte čisticí směs na koberci po dobu několika minut a důkladně vyčistěte koberec kartáčem. Takto namíchaná směs by měla odstranit většinu skvrn. V případě potřeby postup opakujte a vše nechte důkladně prosušit.

Určitě ale čištění vyzkoušejte nejdříve na kousku koberce, abyste zjistili, zda opravdu nepouští barvu.

Bělení pomocí sněhu

Kdo tuto metodu nikdy nevyzkoušel, bude překvapen, jak skvěle na zašpiněný koberec funguje právě sníh. Ideální je na kusové koberce, které můžete vynést ven. Nasypte na něj sníh v pořádné vrstvě a klasickým koštětem jej rozetřete po celé ploše. Uvidíte, jak začne špína pouštět. Dále čtěte: Kyselina citronová je malý zázrak, který účinně vyčistí každý kout.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující dovolenou

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Zavřít reklamu