Tablety do myčky si můžete vyrobit i doma. Stačí k tomu pár běžných surovin a chvilka času

Ostatní 28. srpna 2019 | 08:33 — Veronika Prášilová
Levné, účinné a bez chemie. Přesně takové mohou být tablety či prášek do myčky, které si za pár korun vyrobíte doma. Potřebujete k tomu pouze několik běžně dostupných surovin, které vás nevyjdou na více než několik desetikorun.
Dalších 5 fotografií v galerii
Vyrobte si vlastní mycí prostředek / Archiv

Pojďte se společně s námi podívat, jak si tyto báječné domácí pomocníky snadno a rychle vyrobit.

Myčka není jen rozmar

Myčka nádobí se stalo v posledních letech součástí téměř každé domácnosti. Zatímco nějakými deseti lety ji lidé ještě vnímali spíše jako rozmar, v současné době je tento spotřebič nejen zárukou úspory času, ale také vody. Dnešní myčky totiž dokáží nádobí umýt při spotřebě okolo 10 litrů vody, což je s ručním mytím v podstatě nesrovnatelné.

Vyrobte si vlastní mycí prostředek

Aby bylo nádobí dokonale čisté, musíte myčku naplnit leštidlem, solí a také kvalitním mycím prostředkem. V jeho případě můžete sáhnout můžete buď po některém z výrobků z prodejní sítě nebo si vyrobit doma svůj vlastní, u kterého budete přesně vědět, jaké je jeho složení a který může dokonce fungovat ještě lépe.

Co budete potřebovat

K výrobě domácího prášku či tablet do myčky budete potřebovat jen několik málo ingrediencí, které máte možná i doma:

  • jedlou sodu
  • sodu na praní
  • kyselinu citronovou
  • kuchyňskou sůl
  • silikonová tvořítka na led

Příprava je jednoduchá

Pokud máte tyto suroviny, můžete se pustit do výroby. K jednomu dílu jedlé sody přidáte jeden díl sody na praní, půl dílu kuchyňské soli a půl dílu kyseliny citronové. Vše důkladně promíchejte a vsypte do dobře těsnící sklenice či skleněné dózy, u níž máte vyzkoušeno, že se do ní nedostává vlhkost. Jen díky tomu zabráníte, aby vám prášek nezačal tvrdnout.

Pokud raději používáte tablety do myčky, pak celou směs ještě před utěsněním doplňte o pár kapek vody, aby bylo možné ji tvarovat do podoby tablet, k čemuž vám skvěle poslouží například silikonová tvořítka na led. Jakmile je budete mít hotové, opět je skladujte tak, aby neměly šanci navlhnout.

Přidejte pár kapek pro dokonalý efekt

Před každým zapnutím myčky ještě k pracímu prášku či tabletě přidejte pár kapek mycího prostředku, ideálně šetrného k životnímu prostředí, aby byl výsledný efekt dokonalý. V žádném případě to se saponátem nepřehánějte, aby se z vaší myčky nestala obdoba hrnečku vař. Podobně jednoduše si můžete připravit také účinný čistič odpadů či záchodových mís. Jak na to se dozvíte v našem dalším článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci NASA otevřeli 40 let zapečetěné vzorky z měsíčního povrchu. Ukrývají důležité informace

Našli jste na zahradě ježka? Poradíme vám, jak mu pomoci...

Nalákejte si veverky na svou zahradu. Připravte jim krmítko a...

Jak správně skladovat potraviny v mrazáku a jaká je jejich...

Jak rychle a levně dát nový vzhled staré kuchyni

Papírová pohroma aneb co dělat, když s prádlem vyperete i...

Rakytník je přírodní vitaminová bomba. Připravte si z něj...

Zavřít reklamu