Jak vyleštit zašlý porcelán, abyste mu neuškodili? S těmito jednoduchými tipy to zvládnete

Ostatní 22. srpna 2019 | 13:50 — Veronika Prášilová
Péče o nádobí, které je vyrobeno z moderních materiálů, není často nikterak náročná a v drtivé většině snese nejen oplach v myčce, ale také použití různých chemických prostředků. Jak je to však v případě, že máte doma ve skříni starý porcelán nebo keramiku po babičce, který byste rádi alespoň čas od času využili, ale máte obavu, jak se o něj postarat, abyste mu spíše neuškodili?
Další 3 fotografie v galerii
Z takového nádherného servisu je radost pít / Depositphotos

Pojďte se s námi podívat na několik tipů, díky kterým byste svůj rodinný poklad mohli bezpečně ošetřovat a díky nimž vám udělá ještě velkou službu.

Chemii nechte stranou

Ať už chcete čistit sklo, porcelán nebo keramiku, rozhodně nesahejte po čisticích prášcích, které obsahují tvrdé částečky. Svým složením a strukturou by mohly zničit nejen povrch vázičky či hrníčku, ale také jeho zdobení. Zvláště u letitého nádobí je totiž velmi těžké určit, zda byla malba pod glazurou, nebo až na ní.

Jen nepatrné množství vody

V dřívějších dobách byly velmi moderní a oblíbené skleničky, které měly zlatý kovový okraj či celé zdobení. Myslete na to, že tento typ nádobí nesnese příliš mnoho vody a je tudíž vhodné jej pouze otírat vlhkým hadříkem, případně vatovým tamponem, a poté kvalitně vysušit. Pokud se na skle objevil zašedlý povlak, můžete se jej zbavit kapesníčkem namočeným v octu. Dalším skvělým pomocníkem v boji s letitým povlakem jsou také překvapivě tablety do myčky, které se nechají přes noc rozpustit v lavoru s vodou. Více o této vychytávce se dočtete zde.

Vsaďte na štěrk i jedlou sodu

Stejný postup můžete praktikovat u váziček, které se pyšní letitým vnitřním nánosem. Tady už ale kapesník namočený do octa nemusí vždy stačit, proto můžete sáhnout po těžším kalibru. Je-li váza pevnější, vsypte do ní hrst písku nebo jemného štěrku a zalijte jej teplou vodou s přípravkem na mytí nádobí. Párkrát s nádobím zahrkejte a poté nechejte obsah odstát. Tento postup můžete ještě několikrát zopakovat, aby byl výsledek efektivnější.

A pokud se na vašem vysněném hrníčku či vázičce objevily po letech prasklinky, které zanechal drobný prach, zkuste je obalit papírovým ubrouskem namočeným ve směsi vody a jedlé sody a nechejte pár hodin působit. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Umírající hvězda Betelgeuze vykazuje zvláštní chování. Nová měření naznačují náhlé zvýšení jasu

Do vysavače si můžete pořídit sáčky z papíru, nebo...

Pěstování oblíbené dýně Hokkaido

Jarní dekorace váš byt oživí. Když si je vyrobíte,...

Ocet je velmi účinný pomocník při úklidu. Jsou ale místa,...

Škrábance na autě můžete dobře zahladit pomocí běžných...

Zahradničení v únoru. Lze založit trávník, provést ořez...

Zavřít reklamu