Které maso je na grilování nejvíce vhodné a jaké chybě se při jeho přípravě vyvarovat?

Ostatní 08. července 2019 | 09:06 — Veronika Prášilová
Grilování k létu prostě patří. Ale aby stálo za to, je třeba nejprve v obchodě koupit ten správný kus masa, aby byl zážitek dokonalý. Nic totiž nezkazí náladu víc než maso, které není dobré, protože se na gril nehodí.
Dalších 5 fotografií v galerii
Šťavnaté masíčko z grilu je obrovská lahůdka / Shutterstock

Pokud hledáte inspiraci, který flák by pro vás mohl být ten pravý, přečtěte si následující řádky.

Tuk je nositelem chuti

Ačkoli velká část národa preferuje drůbeží maso, vězte, že na gril se hodí takové, které je alespoň trošku prorostlé tukem. Právě ten je nositelem chuti, a také zárukou toho, že výsledek bude šťavnatý. Nejlepší je v tomto ohledu maso z mladého hovězího, ale logicky se také jedná o cenově náročnější variantu.

Roštěnec je top

Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, pak jednoznačně sáhněte po mase vykrojeném ze střední části vysokého roštěnce, který se v restauracích nabízí jako takzvaný Rib Eye steak. Na gril se hodí dokonale pro svou delikátnost.

Chybu neuděláte ani s vyzrálým Rump steakem, který je však nutné grilovat vcelku, a teprve před podáváním jej nakrájet na plátky. To stejné platí také v případě Flank steaku.

Panenka i žebra nadělají parádu

Cenově přijatelnější variantou jsou pak steaky z vepřového masa. Skvělou volbou je prorostlá krkovice, která i po upečení či grilování zůstává šťavnatá a chutná, podobně je na tom také vepřová plec.

Pokud nejste příznivci příliš tučných kousků, sáhněte po panence. Ta je mezi řezníky vyhlášená jako nejkvalitnější a nejšťavnatější druh masa, který je však třeba grilovat zásadně vcelku. Ideální volbou pro letní grilovačku jsou také žebra.

Nebodat, přiklopit

Ať už se nakonec rozhodnete pro jakýkoliv kousek masa, mějte na paměti, že do něj nesmíte během grilování bodat, aby z něj nevytekla šťáva. Výsledkem by byla gumová a tuhá hmota, o kterou jistě nestojíte. Pokud navíc grilujete větší kusy masa, určitě je přiklopte. Budou rychleji hotové a rovnoměrně propečené.

Snu o parádní grilovačce se nemusíte vzdávat ani tehdy, pokud nemáte zahradu či terasu, na kterou byste mohli umístit pořádný gril. V posledních letech se stávají stále populárnějšími takzvané biogrily, s nimiž můžete pracovat klidně ve svém obýváku

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ojedinělý skalní útvar viděl každý Čech, i když na něm vlastně nebyl

Ojedinělý skalní útvar viděl každý Čech, i když na něm...

Užijte si dovolenou na plné pecky. Poznejte fascinující...

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při...

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují...

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Zavřít reklamu